Oroszország azonnali hatállyal lemond tagságáról az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában - jelentette be csütörtökön Gennagyij Kuzmin, Oroszország ENSZ-nagykövetének helyettese.
Felhatalmazásom van a következő bejelentést tenni: az Oroszországi Föderáció döntést hozott arról, hogy idő előtt, 2022. április 7-i hatállyal lemond tagságáról az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában
- mondta Kuzmin a világszervezet közgyűlésének szavazását követően, amellyel határozatot fogadtak el Oroszország tagságának felfüggesztéséről az Ukrajnát megtámadó orosz katonai csapatok által elkövetett emberi jogi visszaélésekről, valamint az emberi jogok jelentős és szisztematikus megsértéséről szóló jelentések miatt.
Kuzmin illegálisnak és politikailag motiváltnak nevezte a szavazáson elfogadott döntést, amely szerinte egy szuverén - független bel- és külpolitikát folytató - ENSZ-tagállam demonstratív megbüntetését szolgálja.
A TASZSZ orosz hírügynökség felidézte, hogy az ENSZ-közgyűlés határozata mindössze a tagság felfüggesztéséről rendelkezik a szavazati jog megvonásával, ugyanakkor Oroszország a 2023-ban lejáró hároméves ciklusban még részt vehetett volna a testület tanácskozásain.
Fenyegető nyilatkozat
Dmitrij Poljanszkij, az orosz ENSZ-képviselet másik helyettes vezetője a Rosszija-24 orosz televíziónak adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy az ENSZ Közgyűlése a határozatával megsemmisítő csapást mért magára a világszervezetre, vagyis annak multilaterális rendszerére. Mindemellett hangsúlyozta, hogy a fejlemények nem jelentik azt, hogy Oroszország felhagyna tevékenységével az emberi jogok terén, vagy alacsonyabbra helyezné a mércét.
Poljanszkij egyben figyelmeztetett, hogy Oroszországot nem szabad kizárni a nemzetközi béke és biztonság felett felügyelő ENSZ Biztonsági Tanácsából, mert annak - mint fogalmazott - katasztrofális következményei lesznek.
Így zárták ki az oroszokat
Az ENSZ Közgyűlése csütörtökön fogadta el azt a határozatot, amellyel felfüggesztette Oroszország tagságát a világszervezet Emberi Jogi Tanácsában. A 193 tagú ENSZ-közgyűlésben az Egyesült Államok vezetésével napirendre tűzött, kétharmados többséget igénylő szavazáson 93 tagállam támogatta a határozattervezetet, 24 ország szavazott nemmel, míg 58 tagállam tartózkodott, jóllehet a kétharmad megítélésénél az utóbbit nem veszik figyelembe.
A mostani a harmadik ENSZ-közgyűlési határozat, amelyet Oroszország Ukrajna elleni háborújának február 24-i megkezdése óta elfogadtak. A két korábbi, Oroszországot szintén elítélő határozatot 141, illetve 140 tagország támogatta a szavazáson.