Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta: az indiai beruházói közösség érdeklődése Magyarország iránt dinamikusan bővül, a Budapest-Mumbai közötti járat a magyar-indiai és általában a magyar-keleti gazdasági, kereskedelmi, befektetési kapcsolatok szempontjából komoly előrelépést fog jelenteni. A Malév csődje óta nincs hosszú távú, keleti irányú járat Budapestről, ami kifejezetten hátrányos, hiszen kelet felől egyre több a beruházási, befektetési és kereskedelmi szándék Közép-Európa irányába – mondta.
16 milliárd köbméter gáz érkezik
A gázellátás kapcsán Szijjártó elmondta: Magyarország energiaellátását tekintve rendkívül fontos, hogy a 2020-as évek elejétől kezdve déli irányból érkezik-e majd gáz. Az egyik forgatókönyv a Török Áramlat gázvezetékek megépítése, majd azokból gáz szállítása Közép-Európa irányába. A második gázvezeték építése mintegy 50 százalékos készültségben, így jövőre elérheti Törökország partjait.
A folytatásban a török külügyminiszter össze fogja hívni az orosz, a török, a szerb, a bolgár és a magyar oldalról azokat az érintett kormánytagokat. Az együttműködés keretében évi mintegy 16 milliárd köbméter gáz juthat el a térségbe – mondta a tárcavezető. Hozzátette: Magyarországnak egy minimális, körülbelül 5 millió eurós beruházást kell végrehajtania ahhoz, hogy déli irányból 6 milliárd köbméternyi gázt tudjon fogadni évente.