3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Francois Fillont a fellebviteli bíróság is bűnösnek találta, az egy év letöltendő börtönbüntetés mellett még pénzbírságot és felfüggesztett börtönt is kapott.

Egy év letöltendő és három év felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint 375 ezer eurós pénzbírságra ítélte hétfőn a párizsi fellebbviteli bíróság Francois Fillont. A 2017-es francia elnökválasztás konzervatív jelöltjét, volt kormányfőt mellékbüntetésként két évre eltiltották minden választható tisztségtől abban az ügyben, amelyben kiderült, hogy még parlamenti képviselőként fiktív állásban foglalkoztatta a feleségét, Penelope Fillont.

A Fillon-házaspár (jobbról a második-harmadik) egy 2015-ös megemlékezésen. Fotó Wikimedia / Yannick Boschat
A Fillon-házaspár (jobbról a második-harmadik) egy 2015-ös megemlékezésen. Fotó Wikimedia / Yannick Boschat

A politikus felesége bűnrészesség miatt két év felfüggesztett szabadságvesztést kapott, valamint 375 ezer eurós pénzbírságot, s ő sem indulhat két évig választáson. Marc Joulaud-t, aki Francois Fillon miniszteri kinevezése után a parlamenti utóda lett, s tovább foglalkoztatta papíron Penelope Fillont, három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték és öt évre eltiltották a választhatóságtól.

A házaspárnak és a parlamenti utódnak 800 ezer eurós kártérítést is meg kell fizetnie a nemzetgyűlésnek, amely felperes volt az ügyben. A vádlottak, akik nem jelentek meg ítélethirdetésre a párizsi fellebbviteli bíróságon, fellebbezhetnek a döntés ellen a semmitőszéken. Amennyiben a volt miniszterelnök nem fellebbez, vagy fellebbez, de eredménytelenül, akkor a letöltendő börtönbüntetése kiváltható elektronikus nyomkövető viselésével.

A 2007 és 2012 között francia miniszterelnökként szolgáló Fillon a 2017-es elnökválasztás fő esélyesének számított, de a kampány alatt kirobbant botrány következtében nem jutott tovább a második fordulóba, és a választást végül Emmanuel Macron nyerte meg.

Fillont azzal vádolták, hogy nemzetgyűlési képviselőként évtizedeken át fiktív módon, azaz csak papíron alkalmazta a feleségét parlamenti asszisztenseként, az asszony nem végzett tényleges munkát a felvett fizetésért.

A pénzügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség 2017. január végén lapértesülés alapján indított eljárást a konzervatív elnökjelölt feleségének és gyerekeinek tisztázatlan parlamenti foglalkoztatása miatt. A családtagok több, mint egymillió eurót vettek fel a parlamenttől, de tényleges munkát vélhetően egyikük sem végzett.

Penelope Fillon 1981 és 2013 között - kisebb szünetekkel - felváltva állt férje, majd az ő utóda alkalmazásában "asszisztensként". A csalás egy része már elévült, a bíróság az 1998 és 2013 közötti időszakot vizsgálhatta, s az ítélet szerint ezen időszakban a Fillon-házaspár több, mint egymillió euró közpénzt sikkasztott el.

Az elnökválasztási kudarc után a 68 éves volt miniszterelnök visszavonult a politikai életből, s a pénzügyi világban helyezkedett el. Mindvégig ártatlannak vallotta magát. A fellebbviteli bíróság egyébként enyhített az elsőfokú ítéleten, amely 2020. június. 29-én két év letöltendő és három év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte Fillont.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!