A március közepi Magyar Közlönyben foglaltak alapján a meghozott rendeletek értelmében a fogorvosi rendelők tömegével függesztették fel a betegellátást. Bár a rendelők tájékoztatták pácienseinket és elhalasztották a nem sürgős kezeléseket, sokan éppen akkor szembesültek a bezárt rendelővel, amikor sürgős segítségre lenne szükségük. Márpedig kínzó fogfájásnál, vagy még nagyobb bajban, gyors segítségre van szükség
Ezen segít az a hiánypótló lista, melyet a MindentMent fogászati rendelő állított össze, hogy a koronavírus-vészhelyzet alatt hol találunk sürgősségi ellátást nyújtó budapesti és pest megyei fogászati rendelőket.
„Az volt a célunk, hogy megkönnyítsük a betegek tájékozódását és segítsük az ellátás biztonságának megőrzését” – mondta Aranyi Rita, a listát készítő és gondozó MindentMent fogászati rendelő igazgatója.
Jelenleg 148 sürgősségi fogászati ellátást nyújtó rendelő szerepel a listán, ebből 103 budapesti, 45 pest megyei fogászat. A rendelők települési, illetve Budapesten kerületek szerinti sorrendben szerepelnek. A listán megtalálhatjuk a rendelők elérhetőségeit, valamint azt, hogy magán- vagy állami finanszírozású az ellátás. A lista folyamatosan frissül.
Arra viszont felhívják a figyelmet, hogy a koronavírus miatt csak sürgősségi ellátást nyújthatnak a rendelők a szigorú biztonsági szabályok mellett. Ezért minden esetben telefonon vagy e-mailen tájékozódjunk, mielőtt elindulnánk – tette hozzá a rendelő igazgatója.
A Magyar Orvosi Kamara Fogorvosok Területi Szervezete március végén az Emberi Erőforrások Minisztériumához fordult, levelükben azt írták, hogy tömegesen jelzik a fogorvosok, hogy a jelentős bevételkiesés miatt kritikus helyzetbe kerülnek praxisaik és segítséget kérnek kiesett bevételeik kompenzálásáan.
„Mivel az egészségügyi veszélyhelyzet időtartama nem prognosztizálható, nem fogják tudni biztosítani a betegellátást, hónapokon keresztül finanszírozni bér- és dologi kiadásaikat, a felmerülő költségeiket.”
Április 2-án Bártfai-Máger Andreához, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhez intéztek levelet, hogy az egészségügyben dolgozó vállalkozások (pl. fogorvosoké) bekerüljenek a veszélyeztetett és támogatott ágazatok körébe, majd miután kiderült, hogy a téma az Innovációs és Technológiai Minisztérium hatásköre, Dr. Palkovics László miniszerhez fordultak írásban április 8-án. A Magyar Orvosi Kamara Fogorvosok Területi Szervezetének honlapján erre egyelőre nem találtunk viszontválaszt.