3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez meglepetés, a piac nem számított lazításra. Így még érdekesebb a 15 órakor megjelenő indoklás. Egyúttal Matolcsy György vezetésével a Magyar Nemzeti Bank (MNB) teljes vezérkara tart sajtótájékoztatót, immár az alelnöki posztról a május végén hirtelen távozott Nagy Márton tegnap kinevezett utódjával, Virág Barnabással egyetemben.

A Monetáris Tanács mai ülésén csak a jegybanki alapkamatot vitte le 0,15 százalékponttal, 0,75 százalékra, a két és fél hónapja módosított többi kondícióhoz nem nyúlt. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes, fedezett hiteleké pedig 1,85 százalékos.

A kamatszint módosítására a piac nem számított. Ezért a 15 órakor megjelenő közleményt érdemes figyelni. Jelenleg adatvezérelt üzemmódban van a jegybank, folyamatosan értékelik a beérkező adatokat és a kilátások változását.

A mai ülés érdekessége volt, hogy Nagy Márton távozásával Virág Barnabás vette át a feladatait, a hitelösztönzés kivételével, az ugyanis átkerült Patai Mihály alelnökhöz, aki Matolcsy György első számú helyettesévé lépett elő a rendeletalkotási jogkörben. 15 órakor nemcsak a kamatdöntő ülés jegyzőkönyve jelenik meg, hanem Matolcsy György vezetésével a teljes MNB-vezérkar tart online sajtótájékoztatót, amelyről természetesen lapunk is beszámol.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a jegybanki döntést kommentálva azt mondta, hogy a kamatcsökkentés meglepetést jelent, mert az elmúlt években a jegybank nem az alapkamat módosításával, hanem egyéb, nem konvencionális eszközökkel alakította a monetáris feltételeket. Hozzátette, legutóbb 2016-ban módosította az alapkamat szintjét a jegybank.

“Az időzítés szintén meglepetés. Arra ugyanis számítottunk eddig is, hogy az év során a jegybank a hozamgörbe rövid oldalát lejjebb szeretné szorítani. Azaz a rövid kamatokat a 0,9 százalékos szintről 0,5 százalék körüli tartományba mérsékelné. Erre azonban nem  most, hanem a következő hetekben, hónapokban számítottunk” - tette hozzá a K&H Bank szakembere. “A mostani lazítás mögött feltehetően az állhat, hogy a jegybank a kedd délután megjelenő prognózisában lefelé módosítja majd a korábbi GDP-előrejelzését (ez azóta be is következett). A kamatcsökkentéssel pedig a járvány miatt visszaeső gazdaság élénkítését próbálja támogatni.” Emellett szerepet játszhatott a döntésben az is, hogy az elmúlt hetekben a régiós jegybankok is csökkentették az alapkamat szintjét.

Németh Dávid szerint a mostani döntés arra utal, hogy a jövőben nagyobb szerepet kaphat az alapkamat szintje a monetáris feltételek alakításában.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!