Vágner Ákos (Fidesz-KDNP) azt mondta, hogy a polgármesteri munkakör tavaly őszi átadás-átvételekor kiderült, az önkormányzat költségvetésének bevételi oldalán tervezési hibák vannak. Az előző közgyűlés irreális adóbevételekkel számolt a 2024-es évre, amelyek végül több száz millió forinttal maradtak el a várttól, továbbá a kamatbevételek és az ingatlanok értékesítéséből származó bevételek sem teljesültek a múlt év végéig – közölte.
Kiemelte: a legnagyobb probléma, hogy a városi intézményhálózat átalakítása elmaradt, így az jelenleg az önkormányzat minden szabad forrását felemészti. Ezzel együtt is kiemelt céljuk volt a költségvetés tervezésekor a városüzemeltetési feladatok eredményesebb és hatékonyabb ellátása, valamint a közbiztonság javítása – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint az idei büdzsé – amelyről február 27-én dönt a közgyűlés – mérlegfőösszege megközelítőleg 35 milliárd forint, míg a város működési bevétele 2025-ben 19,3 milliárd forint lesz. A 4,1 milliárd forintos hiányt két részre osztották: 1,9 milliárd forintot az intézményhálózattól, a fennmaradó összeget pedig az önkormányzati működéstől vonták el. A 12 önkormányzati intézmény és a polgármesteri hivatal így 13,5 milliárd forintból gazdálkodhat.
A helyhatóság működési kiadásainak tervezett összege 3 milliárd forint, az előző évhez képest 2,1 milliárd forinttal csökkent a kiadások előirányzata. A bevételi lehetőségek alapján Vágner Ákos „rendkívül szűkösnek” nevezte az idegenforgalmi feladatokra, kulturális tevékenységre, sportcélú, ifjúsági és oktatási feladatokra rendelkezésre álló keretet.
„Ahhoz, hogy a város működjön, ezt a költségvetést el kell fogadnunk, de mellette azonnal hozzá kell kezdenünk az intézményeink átvilágításához és átalakításához” – mondta, hozzátéve: tisztában vannak vele, hogy ez a munka konfliktusokkal jár majd, de vállalják, mert az elavult, drága intézményrendszer és céghálózat átalakítása Egernek már nemcsak pénz-, hanem létkérdés.
Egyúttal hangsúlyozta: az átalakítás révén keletkezett forrásokat átcsoportosítják majd azokra a tételekre, amelyeket most kénytelenek csökkenteni, és év közben többszöri költségvetés-módosítást is terveznek. Úgy fogalmazott: reményei szerint a város életében 2025 az átalakulás, 2026 az elrugaszkodás éve lesz, 2027-et és 2028-at pedig már a stabil működés és a fejlődés jellemzi majd.
(MTI)