Alig lehet kihámozni a lényeget azokból a kacifántosan, választékosan, rendkívül udvariasan megfogalmazott és az ügyfelek biztonságáért nagyon aggódó üzenetekből, amelyekben a szállodák, koncertszervezők, utazási irodák közlik a kedves vásárlóval: a koronavírus-járvány miatt most sajnos nem áll módjukban visszaadni az elmaradt utazás vagy koncert árát, de remélik, hogy a jövőben is őket választják majd.
Mindannyiunk egészsége érdekében egy igen nehéz döntést kellett meghoznunk. Sajnos a Park áprilisi megnyitása nem látszik reálisnak, ezért az április 23. és május 16. között tervezett koncertjeinket elhalasztjuk. A már megvásárolt jegyek automatikusan érvényesek lesznek az új dátumra. Amennyiben ez az időpont biztosan nem felel meg neked, akkor a jegyárnak megfelelő értékű utalványt kapsz. Ezt a mai naptól számított 6 hónapban lesz lehetőséged eldönteni, melyik 2020-as vagy 2021-es Budapest Parkos koncertjegyre szeretnéd beváltani - közölte például a Budapest Park nevű szórakozóhely.
Május 16-a utáni koncertekre viszont érdekes módon megváltozik a helyzet: ha a későbbiekben lenne olyan koncert, amit nem tudnak új időpontban megtartani, akkor az arra vásárolt jegyek árát visszatérítik. Tehát ebben az esetben is csak akkor jár vissza a pénz, ha nem lesz új időpont. Korábban 32 hazai klub és fesztivált írt nyílt levelet a koncertezőknek, amiben azt írták: békeidőben programlemondás esetén a jegyárakat automatikusan vissza szokás téríteni, de jelen helyzetben ezt sokan nem tehetik meg, mert ez azonnali csődhelyzetet eredményezne. Ezt aláírta például a A38 Hajó, a Bánkitó Fesztivál, a Campus Fesztivál, a Kolorádó Fesztivál, és a Tixa is.
Persze vannak pozitívabb példák is, ilyen például az Akvárium Klub, ahol az elmaradó koncertekre megvásárolt jegyeket 30 napon belül visszaváltják. A Fishing on Orfű fesztiválnak pedig új időpontot találtak augusztusban, de akinek nem jó, az visszaválthatja a jegyét és nem utalványt kap.
Ezúton szeretnénk felhívni az előleggel garantált, érvényes foglalással rendelkező Vendégeink szíves figyelmét arra, hogy ezen vis maior helyzetben a már befizetett előlegeket nem áll módunkban visszafizetni. Természetesen az Önök által befizetett előleg összegét későbbi időpontban fel tudják használni, és arra is van mód, hogy a befizetett összegről ajándékutalványt állítsunk ki - ezt már a visegrádi Silvanus Hotel közölte a kedves vendégekkel.
Korábbi közleményükben még azt írták, hogy senkinek kárt nem okoznak, minden lemondást maximálisan rugalmasan kezelnek. A szintén visegrádi Thermal Hotel is azt közölte az előleggel garantált, érvényes foglalással rendelkező vendégekkel, hogy ezen vis maior helyzetben, a már befizetett előlegeket nem áll módjukban visszafizetni. Ugyanakkor a Dunai György milliárdos üzletember családjának tulajdonában lévő és 2018-ban már közel 2 milliárd forintos forgalmat bonyolító szálloda lehetőséget biztosít arra, hogy a vendégek módosítsák az időpontot vagy kérjenek szabadon felhasználható értékutalványt a már korábban befizetett összegről.
Élő foglalással rendelkező vendégeink lehetőséget kapnak arra, hogy foglalásuk értékét ajándékutalványra váltsák, melyet a szálloda újranyitásának napjától számított 12 hónapon belül bármikor felhasználhatnak. Természetesen lehetőségük van a foglalás lemondására is, mely esetben a befizetett összeg egészét visszatérítjük - ezt viszont már az ötcsillagos Andrássy Rezidencia Wine & Spa közölte, amely most Tiborcz István tulajdonában van.
Emlékezetes, hogy még a koronavírus-járvány okozta válság elején a a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) jogértelmezést adott ki arról, hogy mi a teendő a sok lemondással, elkerülendő a pereket a szállodák és a koronavírus miatt az utazásokat lemondó vendégek között. Az előleg minden esetben visszajár, a vis maior pedig az a helyzet, amikor a hatóság korlátozza az egyének utazását, például kijárási korlázozás van, illetve külföldi jelenleg nem is jöhet be az országba.
Az utazási irodák pedig már hetek óta azért lobbiznak a kormánynál, hogy a járvány idején lemondott foglalások ellenértékét a járvány utáni időszakban leutazható voucherrel téríthessék vissza. Jelenleg ugyanis a főszabály szerint a befizetett teljes díj összegét 14 napon belül vissza kell utalni a megrendelő utasnak. Erről még nem döntött a kormány, de például a Vista már márciusban közölte, hogy utalványos formájában tesznek majd eleget kötelezettségeiknek. Visszamenőleges törvénykezés pedig elvileg nincsen.
Bízunk abban, hogy néhány hónapon belül sikerül megfékezni a járványt, jelentősen javul a helyzet és a nyári utazások már zavartalanul elindulhatnak. Viszont természetesen ezt még senki sem tudhatja biztosan és mivel számunkra is fontos, hogy az utasaink biztonságban érezhessék magukat, ezért folyamatosan dolgozunk a kötbérsávok enyhítésén, és hogy az eddig befizetett nyári és őszi utazások lehetőségét meg tudjuk tartani, az utasainkra terhelt még nagyobb kockázat vállalása nélkül - ezt pedig már az 1000 út utazási iroda közölte a weboldalán.
Persze itt is vannak pozitív példák, például a a Fehérvár Travel már május 15-e helyett május 31-ig minden utazását lefújta, de garantáltan mindenkinek a teljes befizetett pénzét visszautalják, vagy igény szerint költségmentesen biztosítják az átjelentkezés lehetőségét egy későbbi utazásra. Összesen közel 170 csoportról van szó március közepétől május 31-ig, melyek nagy része tele volt február végén, mielőtt Európában nagymértékben megjelent a koronavírus. Indoklásuk szerint azért tudják ezt megtenni, mert az anyagi helyzetük stabil.