Szeptemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben – a tavaly szeptemberi alacsony bázis eredményeként – 8,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz viszonyítva – közölte a KSH.
Az mind egyértelműbbé válik, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem háromnegyedét adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene folyamatosan emelkedik, persze itt számolni kell a növekvő inflációval is. A KSH most azt mérte, hogy ez a részterület szeptemberben 3,6 százalékkal hozott több forgalmat, mint 2020 azonos időszakában, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek forgalma 1,4 százalékkal nőtt.
A tavalyi alacsony viszonyítási alap miatt az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 23, a használtcikk-üzletekben 16, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,8, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 2,1 százalékkal emelkedett. Nem voltak ilyen szerencsések azonban a bútor-, műszakicikk-üzletek, ott 6,2 százalékkal kisebb bevételt értek el.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene ugyanakkor most is gyorsított a tempón, ebben a hónapban az értékesítés volumene 19 százalékkal tovább bővült.
Az aboszult értéket nézve szeptemberben az országos kiskereskedelmi forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, és 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott. Ha az első kilenchavi adatot nézzük, akkor kiderül, hogy az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,8 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,3 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.