6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hiába várja mindenki, hogy meglóduljon a kikereskedelem és a lakossági fogyasztás, ez egyelőre várat magára. A legfrissebb adatok elkeserítőek. Többéves hátrányban vannak a magyar háztartások. 

Hónapok óta arra vár a kormány, az elemzők és a piac, hogy a lakossági fogyasztás főszereplője, a kiskereskedelem emelkedő pályára kerüljön a növekvő fizetéseknek és reálbéreknek köszönhetően. Az eddigi kiskereskedelmi adatok értékelésekor rendre elhangzott, hogy oldódnia kellene az óvatosságnak, azaz bátrabban kellene költekezniük a háztartásoknak. A kedden megjelent friss adatok azonban kiábrándítóak lettek. Azaz továbbra is várni kell arra, hogy a vásárlások lendületet adjanak a gazdaságnak. 

A konkrét, naptárhatással megtisztított adatok szerint júniusban 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene, lényegében a mennyiségi eladások. Ez lassulás a májusi, amúgy sem túl acélos 3,6 százalékos éves bázison mért növekedésnek. Szintén rossz hír, hogy havi szinten a szezonálisan és naptárhatással korrigált datok szerint minimálisan, 0,1 százalékkal csökkent a forgalom volumene. 

Ez így kevés

A rövid távú adatok is kiábrándítóak, a hosszú távúak végképp azok. A 2021-es átlagot az idén júniusi forgalom 0,8 százalékkal múlta alul. Ez a mutató pedig a tavaly decemberi mindössze 0,3 százalékos többletet leszámítva 2022 vége óta negatív tartományban van. Azaz többéves lemaradást kellene behoznia a kiskereskedelemnek, végső soron a vásárlóknak. Jobban látható a lakossági fogyasztás és a kiskereskedelem szerepe a járvány előtti adatokból is. 2016-tól 2019-ig éves szinten 2,2-5,4, százalékkal nőtt az előző évhez képest. A háztartások tényleges fogyasztása 2,4-2,7 százalékponttal részesedett a növekedésből. Vagyis amikor "ment a szekér", a háztartások fogyasztottak, vásároltak, ez pedig komoly támaszt adott a GDP-növekedésnek. Ezekben az években a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,5-6,7 százalékos éves növekedés mutatott. 

Sokkal több termék kellene a kosarakba
Sokkal több termék kellene a kosarakba
Fotó: Depositphotos

A hosszú távú adatokat emelte ki egyebek mellett Virovácz Péter, az ING közgazdásza is a most megjelent adatokat kommentálva. 

"A második negyedéves GDP-adat ismeretében alapvetően nem mondhatjuk, hogy meglepetést okozott volna a kiskereskedelem júniusi gyenge teljesítménye. Ugyanakkor még így is mélyen a piaci várakozások alatt teljesített az ágazat. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy a májusban látott 0,1 százalékos növekedés után júniusban 0,1 százalékos visszaesés következett havi alapon. Vagyis a szezonális és munkanaphatással igazított adatok alapján immáron két hónapja lényegében stagnál az értékesítés volumene a szektorok összességét vizsgálva. A tavalyi magas bázis miatt azonban az év/év index jelentős romlást mutatott az előző hónaphoz képest. Júniusban így mindösszesen 2,6 százalékkal volt magasabb a kiskereskedelmi forgalom volumene, mint egy évvel korábban (naptárhatástól megtisztítva) - értékelt Virovácz Péter. Az elmúlt három hónapban a teljes értékesítési volumen lényegében beragadt szűk 1 százalékkal a 2021. évi szint alatt. Az elmúlt hónapok stagnálása miatt pedig már azt sem állíthatjuk, hogy a kiskereskedelmi forgalom trendszerű bővülést mutatna. Sokkal inkább a lépcsőzetesség jellemző: egy-egy hónap jobb teljesítménye emelt a teljes értékesítés volumenén, amelyet többhavi stagnálás követett. Ez is rávilágít arra a folyamatra, ami az egész magyar gazdaságot jellemzi: a gazdasági alapfolyamatok gyengék és csak egy-egy kiugró teljesítmény tud átmenetileg pozitív képet kirajzolni.

A részleteket nézve jól látható, hogy a júniusi kiskereskedelmi teljesítményt – komoly meglepetésre – az élelmiszer-kiskereskedelem húzta vissza jelentősen. Havi alapon közel 1 százalékos visszaesést mért a KSH. Mindez annak fényében okoz komoly fejtörést, hogy a kiskereskedelmi láncok meglehetősen pozitív hangvételben nyilatkoztak a forgalmuk alakulásáról a labdarúgó Európa-bajnoksághoz köthetően. Virovácz szerint úgy tűnik azonban, hogy ez nem többletfogyasztás volt, hanem inkább valamiféle átcsoportosítás. Ezzel szemben a nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalmában júniusban 1 százalékos havi bővülést látni. Ezen belül is különösen magas növekedést hozott a csomagküldő és internetes üzleti forgalom, ami 5,4 százalékkal ugrott, vagyis az előző két hónap negatív folyamata megtört. Ennek hatására a forgalom visszatért a 2021 évi átlag fölé. 

Akkor most mi lesz? 

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a viszonylag alacsony bővülés ellenére a következő negyedévekben is a fogyasztás lesz éves alapon a GDP fő húzóereje. "Ez egy ekkora reálbéremelkedés mellett nem is meglepő, csak éppen nem mindegy, hogy mekkora ez a húzóerő. A húzóerő nagysága meghatározza, hogy mennyiben sikerül a gazdasági teljesítménynek az év egészében növekedést elérnie. Ahhoz, hogy ez a húzóerő megjelenjen, szükség van a háztartások gazdasági helyzetértékelésének javulására, amihez pedig paradox módon jó gazdasági adatok kellenének: bár az alacsony kereslet segíti az infláció alacsonyan maradását, de a gazdasági növekedés beindulását nem. A reálbérek növekedése idén nagyságrendileg már nem fog változni, ám segíthet a kereslet beindulásában, ha a háztartások azt érzik, hogy jövedelmük értéke tartósan növekedő pályára kerül, így jövőre is érdemi reálbéremelkedés történik – még ha az várhatóan nem is lesz 10 százalékos. Persze lehet, hogy szükséges az idő is: kell, hogy a háztartások ne csak tudják, de érezzék is, hogy a magas infláció korszaka lezárult és azt ne is várják vissza" - tette hozzá. 

Az ING közgazdásza a következő időszakra vonatkozó előrejelzésében azt írta, hogy összességében tehát a második negyedévre vonatkozó kiskereskedelmi statisztikák alapján egy meglehetősen gyenge fogyasztási teljesítmény rajzolódik ki. "Vélhetően tehát a vártnál jóval gyengébb GDP adat jelentős részben a fogyasztás gyengélkedéséből táplálkozott. Az továbbra is kérdés ugyanakkor, hogy a szolgáltatószektor milyen teljesítményt tudott felmutatni, de ott sem feltétlenül számítunk jelentős megugrásra, bár a nyári hónapokban a fontos sportesemények miatt azért a vendéglátás területe hozhat némi élénkülést" - fogalmazott Virovácz Péter. 

Szerinte bizakodásra adhat okot a továbbra is magas reálbérnövekedés és az összességében erős munkaerőpiac. A legbiztosabb pozitív fordulat 2025 elején érkezhet ebben a tekintetben, amikor is az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ismét jelentős kuponfizetéseket hajt végre a lakossági államkötvények tulajdonosainak. Addig is a gazdaságpolitika elsődleges feladata a fogyasztói bizalom erősítése lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!