5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2020-ban összességében 6,3 százalékkal emelkedtek a reálbérek a KSH adatai szerint. A december meglepően erősre sikerült a szakértő szerint.

10 százalék fölötti bérnövekedés decemberben

A KSH friss adatai szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 449 400, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 461 700 forint volt 2020. decemberében. A nettó átlagkereset ugyanekkor kedvezmények nélkül 298 900, a kedvezményeket is figyelembe véve 308 000 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 10,6 százalékkal nőtt egy év alatt. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 10,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. 

A KSH felhívja a figyelmet: az átlagkeresetek alakulását jelentősen meghatározta a nem rendszeres kereseti elemek (jutalom, prémium) növekedése. Enélkül számítva a bruttó átlagkereset 383 300 forintra becsülhető, ez 10,3 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 

Rendkívüli meglepetés az adat - jó nagy jutalmakat osztogattak az év végén

Az ING gyorsértékelése szerint rendkívüli meglepetést látunk a 2020. decemberi béradatokban. Hasonló ütemű (10,6 százalékos) növekedésre legutóbb júliusban volt példa.

A vállalati szférában átlag feletti, közel 12 százalékos bérnövekedést mutatott ki a KSH. Ez a tavalyi év legdinamikusabb bérnövekedési mutatóját hozta. Ennek részben az lehet az oka, hogy a statisztika a teljes munkaidősök béralakulását veszi figyelembe. A koronavírus második hulláma során azonban ismét egyre többen térhettek át részmunkaidős foglalkoztatásra, így az összetételhatás vélhetően felfelé húzta a béreket. Erre utalhat az is, hogy éves összevetésben az alkalmazottak száma 3,2 százalékkal csökkent, ami rosszabb mutató, mint a novemberi.

Mindemellett pedig az év végi bónuszok is jelentősen hozzájárulhattak az erős bérnövekedéshez. Ez mindenképpen meglepő a 2020-as év gazdasági teljesítményének fényében - írja az ING. A KSH közlése szerint a rendszeres keresetek 10,3 százalékkal nőttek a nemzetgazdaságban, és mivel a teljes bérdinamika ennél magasabb, így valóban elmondható, hogy a prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nagyobb mértékű volt 2020 decemberében, mint egy évvel korábban.

A költségvetési szféra esetében átlag alatti, sőt mérséklődő bérdinamikát látni. A decemberi 7 százalékos év/év növekmény a tavalyi év második leggyengébb havi adata. Ebből már szinte egyértelműen kiderül, hogy az összetételhatás mellett a decemberi bérdinamikát a vállalati szféra nem rendszeres keresetei húzták felfelé.

A béradatok alapján tehát akár azt is gondolhatnánk, hogy minden rendben van a munkaerőpiacon - írja az ING. Ugyanakkor sokkal árnyaltabbá válik a kép, ha ezt a béradatot összevetjük a decemberi hatalmas csalódást keltő kiskereskedelmi adattal. A fogyasztás és a bérnövekedés jelentősen elvált egymástól, ami persze részben jelentheti az óvatossági megtakarítások újbóli erősödését a koronavírus második hulláma következtében, de ugyanúgy azt is jelzi, hogy a valós bérkiáramlás és a rendelkezésre álló jövedelem növekedése a hivatalos bérstatisztikánál jóval mérsékeltebb lehet.

Előre tekintve a 2021-es bérdinamika jelentősen alulmúlja majd a 2020-ban mért átlagosan 9,7 százalékos növekedést. Egyrészt a minimálbéremelés is jóval csekélyebb mértékű idén, másrészt a vállalatok mozgástere is jelentősen beszűkülhetett a költségoldali nyomás és a bevételkiesés miatt - vélik az ING szakértői.

2020-ban 400 ezer fölött volt az átlagos bruttó (jutalmakkal együtt)

A decemberi adat beérkezésével egész 2020-ra is mérleget vonhatunk. Eszerint 2020 egészében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 403 600, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 414 500 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 268 400, a kedvezményeket is figyelembe véve 277 200 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,7, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset – összefüggésben a meghatározott szakágazatokban dolgozók bruttó béréből fizetendő járulékok átmeneti mérséklésével, illetve mentesítésével – 10 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.  

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 371 000 forintra becsülhető, ez 9,3 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

A bruttó átlagkereset 2020-ban a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (709 300 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (250 900 forint). 

A reálkereset 6,2 százalékkal emelkedett a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,3 százalékos növekedése mellett. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!