5p

Magyarország egyelőre még csak várja, hogy megérkezzen a több millió adag oltóanyag a koronavírus ellen, de az amerikai Pfizer gyógyszergyár magyarországi leányvállalata már eddig is milliárdos üzleteket kötött a magyar állammal.

Még koronavírus-járvány sem kellett ahhoz, hogy az amerikai Pfizer gyógyszercég magyarországi leányvállalata, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. remek évet zárjon 2019-ben is. A cég beszámolóját annak kapcsán néztük meg, hogy még december 28-án jelentették be egy online sajtótájékoztatón, hogy 2021-ben összesen 4,4 millió adag oltóanyagot kap Magyarország.

Milliárdokat érő oltás Forrás: Depositphotos
Milliárdokat érő oltás Forrás: Depositphotos

Erre még várni kell, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök január 3-án arról beszélt, hogy mostani tudása szerint nem várható rövid időn belül több millió vakcina, mivel jelenleg a gyártók sem tudnak megbízható szállítási mennyiségeket és időpontokat mondani. Ellenben például Izraelben már több mint egymillió ember megkapta a védettséget garantáló injekciót. Magyarországon pedig hiába regisztráltak már legalább 600 ezren a koronavírus elleni oltásra, hiszen csak 80 ezer adag Pfizer-vakcina érkezett.

Mint a világ élvonalába tartozó innovatív biotechnológiai cégek egyike, felelősségünk, hogy együttműködjünk az egészségügyi szolgáltatókkal, a kormányokkal és a helyi közösségekkel a megbízható és elérhető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés támogatása és bővítése érdekében az egész világon.

- olvasható a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. oldalán.

A cég dinamikusan fejlődik, hiszen 2015-ben még csak 27,7 milliárd forint árbevételük volt, ellenben 2019-ben már 44,6 milliárd forintos forgalomnak örülhettek. Termelő üzemük nincs Magyarországon, a külföldön gyártott termékeiket forgalmazzák a magyar piacon. A profit is meglehetősen stabil, 2019-ben 2 milliárd forint volt, míg 2018-ban 2,6 milliárd forint nyereséget számolhattak össze. A 2019-es profitot nem vették ki, de így is volt osztalék.

Az egyedüli tag a beszámoló elfogadásakor hatmilliárd forint osztalék kifizetéséről dönt, amely a társaság szabad eredménytartalékából lesz teljesítve legkésőbb 2020. június 30. napjáig

- szól a cég határozata. Az egyedüli tag pedig a Pfizer Luxembourg SARL nevű társaság. A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft.-vel természetesen a magyar állam is üzletel. A Müller Cecília országos tisztifőorvos által vezetett Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közérdekű szerződései között például kétszer bukkan fel a Pfizer Kft. neve. Kétszer vásároltak be a Prevenar injekcióból, ami egy pneumococcus elleni oltóanyag, legutóbb 2020 második felére szólt az 1,1 milliárd forintos szerződés időtartama.

A koronavírus elleni vakcinákból vélhetően nem a Pfizer magyarországi leánycége fog gyarapodni egyelőre, hiszen az Európai Unió állapodott meg a Pfizer és a BioNTech gyártókkal a védőoltás 15,5 eurós, mintegy 5500 forintos darabonkénti áráról. A vakcinakészletet a kormányzati szállítási megállapodások alapján osztják szét, az oltóanyagból sem magánellátókhoz, sem pedig gyógyszertári forgalomba nem kerül, azt kizárólag a kijelölt oltóközpontokban lehet majd megkapni.

A telex.hu arról írt a CNN cikke alapján, hogy Pfizernek 2020-ban várhatóan 975 millió dolláros bevétele lesz a vakcinából, ami az elemzők szerint jövőre 19 milliárd dollárra nőhet. Karikó Katalin, a Pfizer vakcinájának kidolgozásában fontos szerepet betöltő magyar kutató ugyanakkor a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a vakcinafejlesztés egyébként összességében nem számít jövedelmező műfajnak, mert a saját tőkéjükből kockáztattak több milliárd dollárt a vakcinafejlesztés során.

Az NNK persze más cégektől is folyamatosan vásárolja az oltóanyagokat. Például a HPV védőoltáshoz szükséges oltóanyagot a Phoenix Pharma Zrt.-től vette meg 1,3 milliárd forintért a 2018-2020 időszakra. Ez pedig egy német hátterű cég, hiszen a Phoenix Hungaria Holding Zrt. anyacége a németországi Mannheimben bejegyzett Phoenix International Beteiligungs GmbH. A Phoenix Pharma sem panaszkodhat: 2019-ben 324,5 milliárd forintos forgalom mellett 5,7 milliárd forint profit jött össze.

A Richter Gedeon Nyrt. eredményeiről pedig ebben a cikkben számoltunk be: rekordévet zártak 2019-ben, amit elsősorban a Vraylar készítmény által biztosított jelentős árbevétel növekedésnek, valamint a kedvező devizaárfolyam környezetnek köszönhetnek. A társaság éves árbevétele 507,794 milliárd forint volt, ami 14 százalékkal haladta meg az előző évit a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint. Ugyanakkor érdekesség, hogy a magyarországi tevékenységükből származó árbevétel alacsonyabb volt, mint amit az amerikai világcég elért. A Richter ugyanis a belföldi piacon 39,8 milliárd forintot realizált, szemben az óriáscég magyar leányvállalatának 44,6 milliárdos árbevételével. Más kérdés, hogy a társaságok világszerte elért eredményei között ennél sokkal nagyobb különbség van, hiszen a Pfizer által elért 52 milliárd dolláros árbevétele nagyjából 30-szor nagyobb, mint a Richter Gedeoné.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!