7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A brutális, 13,5 százalékos második negyedévi beruházáscsökkenésből azt bírta kiemelni a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), hogy a gazdaság gerincét jelentő feldolgozóiparban tovább nőtt a beruházások volumene. Mindazonáltal most már szó sincs 1,5 százalékos gazdasági növekedésről, a kormány célja az éves szintű recesszió elkerülése.

Mint arról beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtök reggeli közlése szerint a beruházások volumene az idei második negyedévben 13,5 százalékkal csökkent.

Ennél nagyobb 1995 óta (amióta a KSH ezen adatai elérhetők) mindössze három alkalommal volt a negyedéves mínusz, 1996-ban egyszer és 2016-ban két ízben.

A mostani zuhanás azért félelmetes, mert úgy következett be, hogy a meghatározó súlyú, a nemzetgazdasági beruházások harmadát megvalósító feldolgozóiparban a beruházások 7,7 százalékkal nőttek. Ezen kívül pluszt csak néhány, kisebb súlyú ágazat tudott elérni.

A feldolgozóipari növekedés az MBH Bank értékelése szerint a járműgyártás beruházásainak rendkívül erőteljes élénkülésének köszönhető. Bár a villamosgép-gyártás (akkumulátor) területén a beruházások a korábbi időszakokban elkezdett nagyszabású projektek kifutása miatt lassultak az egy évvel korábbihoz képest, azok üteme így is kétszámjegyű maradt, a következő időszakban pedig a korábbiaknál is nagyobb fejlesztésekre kerül sor. Bővültek az egyéb feldolgozóipar, a gyógyszergyártás, a kokszgyártás, a kőolajfeldolgozás fejlesztései is. Ugyanakkor a többi feldolgozóipari alágazatban csökkentek a beruházások. 

Szokásos kincstári optimizmusát a Gazdaságfejlesztési Minisztérium ezúttal is csak ezen az egy területen tudta megcsillogtatni. Az MTI által elküldött kommentárjukban azt írják, az egyes nemzetgazdasági ágakat tekintve kiemelhető, hogy a gazdaság gerincét jelentő feldolgozóipar nemcsak folyó áron, hanem volumenében is képes volt növelni a beruházások szintjét.

Ezt hogyan fogja megmagyarázni Orbán Viktor? Fotó? MTI
Ezt hogyan fogja megmagyarázni Orbán Viktor? Fotó? MTI

A szokásos politikai lózungok – jelesül az „elhibázott brüsszeli szankciók miatt létrejött infláció” – elpufogtatása mellett a beruházások volumenében látható csökkenést, szintén nem váratlan módon, a tavalyi időszak erős teljesítménye által magasra tett bázis hatásának is betudja Nagy Márton minisztériuma. Miközben az is természetes, hogy az EU-s források visszatartásának.

A nemzetgazdasági szintű beruházások mostani visszaesését az MBH Bank elemzése szerint leginkább a teljesítményérték több mint felét képviselő építési beruházások okozták, amelyek 24 százalékkal csökkentek. A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül az ingatlanügyletek beruházási teljesítménye 21 százalékkal esett vissza az egy évvel ezelőtti szinthez képest, részben a bázisidőszakban élénk irodaházépítési projektek lezárása, részben a lakásépítések csökkenése miatt. Ezen belül a szállítás, raktározás beruházásainak volumene 29 százalékkal esett az állami infrastrukturális fejlesztések mérséklődése következtében. Noha az állami beruházási kiadások csökkentése miatt több, korábban tervezett nagyberuházás is elmarad, a következő években többezer milliárd forintnyi forrás jut közúti és vasúti fejlesztésekre, így ezen a területen folytatódhatnak a fejlesztések, bár a korábbitól elmaradó mértékben – bizakodik az MBH Bank.

A beruházások 12 százalékát realizáló költségvetési szerveknél a fejlesztések 18 százalékkal zuhantak, amit az MBH Bank elemzői az állami és főleg az uniós forrásból finanszírozott projektek mérséklődésével magyaráznak. A beruházási teljesítmény több mint felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében pedig a fejlesztések volumene 10 százalékkal csökkent. 

Ezzel szemben a gép- és berendezésberuházások volumene 4 százalékkal nőtt, a gépberuházásokon belül az importált gépeké és járműveké 6,9 százalékkal. A 2015. évi átlaghoz képest 44,9 százalékkal bővültek, 2010-hez képest pedig 78,8 százalékkal nőttek a beruházások – árnyalják a mostani rossz adatot az MBH Bank elemzői.

Akik viszont az év egészében a beruházások 8-9 százalékos visszaesésére számítanak, ami jelentős hátraarc lenne a 2022-es növekedéshez képest, még ha annak mértéke szerény is volt, 0,3 százalékos.

Az előrejelzéséhez fűzött kommentárjukban az MBH Bank elemzői azt írják, hogy az egyes nemzetgazdasági ágakban eltérő folyamatok játszódtak le a beruházások tárgyidőszaki alakulását tekintve. Az emelkedő kamatok, a geopolitikai feszültségek miatt növekvő bizonytalanság és kockázatok, csökkenő belső kereslet, valamint a korábbiaknál jóval magasabb energiaárak és beruházási költségek elbizonytalaníthatták a vállalatokat a beruházásoktól, azonban az energiahatékonysági beruházások, a hatékonyság és termelékenységnövelési kényszer továbbra is erős motiváció maradhat. Az emelkedő kamatok negatív hatását a kkv-k és más vállalkozások számára elérhető kedvezményes hitelkonstrukciók, a soha nem látott nagyságú működőtőke-beáramlás, valamint GINOP pályázatok ellensúlyozhatják – vélik az MBH Banknál. Az emelkedő kamatok és a lakásépítési költségek, a lakásárak meredek emelkedése, a vásárlóerő csökkenése a háztartások beruházásait érdemben fékezi, ami a lakásépítések visszaesésében tükröződik, amit azonban az energetikai korszerűsítési kereslet megugrása ugyancsak valamelyest kompenzálhat. A beruházásokat az állami beruházások jelentős visszavágása is fékezi. 

A feldolgozóipari beruházásokat elsősorban a működő tőke rekordszintű beáramlása támogatja. A lakossági beruházásokat az 5 százalékos kedvezményes újlakásáfa határidejének meghosszabbítása mellett számos családtámogatási és a bürokráciát, illetve az egyéb költségeket csökkentő programjai, valamint a lakásfelújítási támogatások is élénkítették átmenetileg, azonban nagyobb mértékű visszaesés várható, amihez a CSOK körének szűkítése is hozzájárulhat. Az állami beruházások bejelentett csökkentése már a tavalyi év második felében megjelent az adatokban. Továbbra is fennmaradtak a bizonytalanságok az uniós helyreállítási alap elérhetőségével kapcsolatban, ami soha nem látott többletforrást biztosíthatna. A kamatok csökkenésével azonban a következő negyedévekben már mind a vállalati, mind a lakossági beruházások stabilizálódhatnak, jövőre pedig fokozatos élénkülést mutathatnak.

A kormánnyal általában kesztyűs kézzel bánó Makronóm Intézet úgy véli, a következő negyedévekben a beruházási adatok még nem lesznek kedvezőek, azonban a kamatkörnyezet fokozatos normalizálódása segítheti a vállalati beruházások beindulását. Szerintük az állami és önkormányzati beruházások esetében a hazánknak járó uniós források beérkezése szükséges a beruházási volumen ismételt növekedéséhez.

Az nem tekinthető meglepetésnek, hogy most már a GFM egyébként nem 1,5 százalékos gazdasági növekedésről beszél, hanem arról, hogy a kormány célja 2023 egészét tekintve elkerülni a recessziót, ami technikai értelemben már negyedik negyedéve tart. Mindenesetre az Orbán-kabinet még reménykedik abban, hogy - a GFM-közlemény megfogalmazása szerint - 2024-ben újra dinamikus, 4 százalékos növekedési pályára sikerül állítani a gazdaságot.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!