3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Friss adatokat közölt a KSH, már látszanak a kormányzati beruházások visszafogásának és a bizonytalanságnak a hatásai.

2023 júniusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 7,5 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 20,5 százalékkal visszaesett. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,4 százalékkal kisebb volt a májusinál. 2023 II. negyedévében az építőipar termelői árai 17,2 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

2023 júniusában az előző év azonos hónapjához képest:

  • A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult, az épületeké 7,5 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 20,5 százalékkal csökkent.
  • Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 8,1 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésében 24,6 százalékkal kisebb volt a termelés. A speciális szaképítés termelése 0,7 százalékkal bővült.
  • A megkötött új szerződések volumene 16,7 százalékkal nőtt. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 40,1 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 14,4 százalékkal visszaesett a 2022. júniusi bázishoz képest.
  • Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának volumene 26,1, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,0, az egyéb építményekre vonatkozóké pedig 40,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

Az építőipari termelés alakulása. Forrás: KSH
Az építőipari termelés alakulása. Forrás: KSH

2023 első hat hónapjában az előző év azonos időszakához képest:

  • Az építőipari termelés 7,0 százalékkal csökkent.

Építőipari termelői árak:

  • Az építőipar ágazatain belül 2023 II. negyedévében a legnagyobb súlyú speciális szaképítésben emelkedtek leginkább az árak (17,9 százalék), miközben az épületek építése, illetve az egyéb építmények építése vonatkozásában 16,6 és 16,8 százalékos volt a növekedés 2022 azonos időszakához mérten. Az áremelkedést elsősorban a költségek növekedése, ezen belül a munkabérek emelkedése és egyes építőanyagok drágulása okozta.
  • Az építőipar árai 1,6 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél.

Az Mfor szakértője szerint:

Drágábban és jóval kevesebbet termelt az ágazat az idei első félévben 2022 azonos időszakához képest. A júniusi adaton már látszik a kormányzati építési projektek lefékeződése: a nem épületekre, tehét főleg mélyépítésre negyedével kisebb érték jutott. Nem ilyen durva, de erős visszesés az új szerződéseké is (14,5 százalék), ami az elhúzódó bizonytalanság jele, hiszen a Lázár János vezette szaktárca felől hullámokban jönnek az építőipart pozitívan vagy negatívan befolyásoló hírek, mindez nem segíti elő a kilábalást.

Az építőipari cégek eközben folyamatosan szembesülnek a még mindig magas inflációval, amit súlyosbít néhány alapanyag vártnál is nagyobb drágulása. A vállalkozások egyelőre azzal tudnak versenyben maradni, hogy az infláció mértékénél kisebb ütemben növelik a béreket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!