4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Igazolódni látszanak a remények, hogy az árak elkezdenek végre rendesen csökkenni. Szeptemberben már lehet látni egy mérséklődési ívet, amit a gyakorlatban az élelmiszerárakban lehet leginkább tetten érni. Távolról sincs arról szó, hogy minden egyszerre filléres tétellé vált volna, de a remény adott, hogy a fenntartható reálbérek vásárlóereje is stabilizálódik, és a jegybank is be tudja jövőre indítani a hitelezési piacot.

Augusztusban 16,4 százalékos inflációról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), ami a legújabb adatközlés értelmében szeptemberben 12,2 százalékos ütemre lassult éves összevetésben. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,4 százalékkal nőttek, ezen belül az élelmiszerek 0,2 százalékkal lettek olcsóbbak.

 

A szeptemberi adattól már korábban is azt lehetett remélni, hogy látványosra kezd váltani a ráta csökkenése. Mind a kormányzati, mind a jegybanki kommunikáció év végére egy számjegyű adatot vár. Korábban ez már akár októberre elérhetőnek tűnt, az újabb kommunikáció ennél már óvatosabb, és novemberre tolta ki a célt.

Attól egyelőre nem kell tartani, hogy a drágulás mérséklődése egyben azt is jelenti, hogy mostantól fillérekből ki lehet hozni egy bevásárlást. Az elmúlt időszakban a vásárlók annak legalább örülhettek, hogy több kiskereskedelmi termékkategóriában megállt a drágulás, sőt, például a vaj most nagyjából fele annyiba kerül, mint a csúcsán.

Máshol viszont továbbra is fájdalmas a drágulás.

Csak a cukor 61,3 százalékkal drágult egy év alatt, a csokoládé és kakaó negyedével kerül többe, ami igaz a büféárukra és az alkoholmentes üdítőkre is. Erőteljesebben esett vissza a liszt ára,13,9 százalékkal, valamivel olcsóbb lett a margarin is.

A háztartási energia 14,6 százalékkal került kevesebbe, ezen belül a vezetékes gázért 33,5, az elektromos energiáért 3,2 százalékkal kevesebbet, a tűzifáért 18,7, a palackos gázért 9,7 százalékkal többet kellett fizetni.

A járműüzemanyagok ára, tükrözve az ársapkák kivezetését, 35,4 százalékkal nőtt.

Változatlanul jelentős tétel marad az üzemanyagár, ezen a téren a kormányzat újabb intézkedéseket lengetett be. Az még egyelőre beláthatatlan, hogy az újabb háború Izraelben milyen hatásokkal bír majd az olaj világpiaci árában.

Még nem végzett a kormány az üzemanyagpiaccal (Fotó: Pixabay)
Még nem végzett a kormány az üzemanyagpiaccal (Fotó: Pixabay)

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi inflációs jelentésében idén éves átlagban 17,6-18,1 százalékos sávra prognosztizálja a fogyasztóiár-indexet. Ezzel a legtöbb piaci elemzés is kibékül. Az év végi látványos lassulás a drágulás ütemében egyben azt is feltételezi, hogy a jegybank 2024-ben elérhetőnek tartja a 3 százalékos középtávú inflációs célját, illetve a ráta benne marad az értékhez szabott plusz-mínusz egyszázalékos tűréssávban.

Az eddigi, európai uniós rekorder drágulást szóban, és vitathatóan sikeres intézkedésekkel igyekezett a kormány korlátozni, látszólag lesznek még beavatkozások. Ebbe a kategóriába tartozik akár az üzemanyagok, akár az egyes élelmiszertermékek árának a hatósági korlátozása. Előbbiről tudott volt, hogy fenntarthatatlan, utóbbi meg még jó eséllyel hozzá is tett az inflációhoz, mivel a boltok a korlátozás miatt kieső bevételüket más termékek árának emelésével pótolták.

Az MNB október 24-én tart kamatdöntő ülést, ahol várhatóan ismét azt kommunikálja, hogy a 13 százalékos meghatározó ráta megfelelő eszköz lesz, hogy 2024-re kordába kerüljön az infláció. Ennek előfeltétele, hogy a szeptemberi jelentősebb csökkenés trendszerűen folytatódjon, ennek jelenleg különösen az olajpiacon látszanak kockázatai. A 13 százalékos szint is nagyon magas, nem véletlen, hogy jócskán visszaesett a hitelezés, miközben az állam az újonnan bejelentett 5 százalék feletti hiánycélja mellett teljesen visszafogja a költést, és reménykedik a lakosság kiadási hajlandóságában. Amennyiben valóban trendszerűenek bizonyul az infláció csökkenése, a lehetőség adott, hogy jövőre ismét javuló feltételek legyenek a gazdaságban.

A kétely számos.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!