A lengyel államfői hivatal honlapján közzétett dokumentumban a négy állam nevében nyilatkozó elnök hangsúlyozza: "közeli szomszédokként", a NATO és az Európai Unió (EU) tagállamaiként azt szeretnék, hogy Fehéroroszország "stabil, demokratikus, független és jólétben élő" ország legyen.
A hárompontos felhívás egyebek között a belpolitikai feszültségek csökkentését és az állampolgárokkal szemben alkalmazott erőszak azonnali beszüntetését, a politikai foglyok haladéktalan szabadon bocsátását, valamint az állampolgárokkal folytatott párbeszéd elindítását szorgalmazza.
A balti országok és Lengyelország társadalmainak történelmi tapasztalatára hivatkozva a négy elnök egy kerekasztal-megbeszélés megrendezését javasolja a fehérorosz kormány és a civil társadalom képviselőinek részvételével. Egyben felajánlják közvetítő szerepüket "a békés megoldás elérésének, Fehéroroszország függetlensége és szuverenitása megerősítésének" érdekében.
Varsóban az Európai Parlament kapcsolattartó irodája előtt csütörtökön éhségsztrájkba kezdett Makszim Csernyavszki, a Lengyelországban 2011 óta politikai menekültként élő, sclerosis multiplexben szenvedő fehérorosz férfi. Azt követeli, hogy az EU tegyen konkrét lépéseket a fehéroroszországi konfliktus megoldására.
David Sassoli, az EP elnöke csütörtökön az elnyomás és az erőszak beszüntetésére és az őrizetbe vett tüntetők szabadon bocsátására szólította fel Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő fehérorosz államfőt. Az erőszaknak nemzetközi jog szerinti következményekkel kell járnia, ideértve célzott szankciók bevezetését is - jelentette ki.