Megint megdőlt egy rekord: soha nem látott mennyiségű készpénzben úszunk
A magyarországi forgalomban lévő cash augusztus végén már átlépte a 7 ezer milliárd forintos lélektani határt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. S egyelőre nemigen látszódik annak a jele, hogy a 2008-as pénzügyi válság kirobbanása óta tartó növekedési tendencia megtörne. Pedig a csökkentésre számos javaslat született. Igaz, még azok megfogadása sem szorítaná vissza jelentős mértékben a készpénzhasználatot, legalábbis rövid távon.
Megállíthatatlannak tűnik a forgalomban lévő hazai készpénzállománynak a 2008-as pénzügyi válság kirobbanása óta tartó növekedése. Míg az 2007 végén még 2 ezer milliárd forintot tett ki, addig augusztus végén már 7031,9 milliárdot, miután a nyár utolsó hónapja 31,9 milliárdos gyarapodást hozott – tette közzé az MNB.
Elgondolkodtató eredményt hoz, ha a forgalomban lévő készpénzt a bruttó hazai termékhez viszonyítjuk. Eszerint míg az 2007-ben a GDP 9 százalékát érte el, 2019 végén már a 15 százalékát, s ha az idén bejön a Pénzügyminisztérium prognózisa és a gazdaság a koronavírus-járvány hatására tényleg legalább 5 százalékkal visszaesik az előző évhez képest, akkor az ez arány még tovább, 16-17 százalékra emelkedhet.

Ez azt jelenti tehát, hogy egyre több ügyletet rendeznek a magyarok kp-vel, ami nem segíti elő a pénzek nyomon követését, a korrupció kiszűrését, a gazdaság kifehérítését. Az is figyelemre méltó, hogy 2017 végén Magyarországnál magasabb GDP-arányos készpénzállománnyal az Európai Unióban csak Görögország, Lettország, Litvánia, Portugália és Szlovákia rendelkezett, azóta ez a helyzet nemigen változhatott.
A magas hazai készpénzállomány egyik oka az, hogy miközben a nagy címletek bővülnek, addig a kisebbek használata gyakorlatilag stagnál. Ugyanakkor a cash-tengerhez a történelmi szinten alacsony, gyakorlatilag a nullához közeli betéti kamatok is hozzájárulnak, valamint azok az állami intézkedések, amelyek a készpénzhasználat felé terelnek. Ilyen a havi kétszeres ingyenes készpénzfelvétel 150 ezer forint értékhatárig, valamint a pénzügyi tranzakciós illeték.
Megfigyelhető, hogy a háztartások jövedelmének növekedésével fordított arányban változik a készpénz használata. Azaz azt az alacsonyabb jövedelműek gyakrabban választják, mint fizetési eszközt. Még mindig magas azok aránya, akik készpénzben kapják meg a rendszeres jövedelmüket.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat