3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A többes katás jogviszonyok kerülhetnek célkeresztbe.

Mintegy 360 ezer vállalkozás várja a híreket a kisadózó vállalkozások tételes adójáról, ennyien tartoznak ugyanis jelenleg a legkedveltebb adózási forma alá. Az elmúlt hetekben különféle hírek láttak napvilágot arról, hogy a kormány milyen irányba akarja terelni a katásokat. Érthető a kíváncsiságuk: év vége felé járunk, és a megfelelő döntéshez jó lenne tudni, mi lesz ezzel az adóval, tényleg már jövőre év közben módosulhat az idevágó törvény, és lesznek-e olyan vállalkozók, akik a megváltozott feltételek miatt kiesnek ebből a körből.

Parragh László és Varga Mihály (Fotó: Kovács Tamás/MTI)
Parragh László és Varga Mihály (Fotó: Kovács Tamás/MTI)

Tegnap lehetőségünk nyílt egyenesen a pénzügyminisztert a tájékoztatóján megkérdezni arról, mire számíthatnak ezek a vállalkozások.

Varga Mihály válaszából az derült ki, hogy a munkaviszony ellenőrzésén túl a többes katás jogviszonyok kerülhetnek majd célkeresztbe. Vagyis azok a vállalkozások számíthatnak kedvezőtlen változásokra, amelyek több katás érdekeltséggel is rendelkeznek, például egyéni vállalkozóként és társas vállalkozás tagjaként.

A miniszter ebből kiindulva fejtette ki, hogy a 360 ezres katás adózói kör nem jelent ugyanennyi vállalkozót. Megjegyezte továbbá, hogy egyelőre az előkészítő munka folyik, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatainak figyelembe vételével.

Ami a változások időzítését illeti, szóba került, hogy akár már a következő év közepén hatályba lépjenek az új intézkedések (amelyek, mint jeleztük, alapvetően a katás adózói körbe tartozást érinthetik, nem az adózást magát). Erről azt mondta Varga Mihály, hogy nem lenne elegáns év közben módosítani a szabályokon, ugyanakkor - tette hozzá - volt már erre is példa.

Egyelőre tehát még semmi sem biztos a KATA jövőjét illetően, legfeljebb annyi, hogy a mostani adózói kört meg fogják rostálni. Ez a bizonytalan helyzet sok fejtörést okoz a vállalkozásoknak, akik már tagjai a KATÁ-nak, vagy belépni készülnek. Utóbbiak azok, akik például most még az egyszerűsített vállalkozó adó (EVA) alá tartoznak. Ez az adófajta idén megszűnik, helyette új adót kell választaniuk az érintett vállalkozásoknak. Számukra a KATA egy jó opció lenne (a kisvállalati adó mellett), az átállás kormányzati kommunikációja során a Pénzügyminisztérium is kampányolt a KATA mellett, de az elmúlt hetek hírei elbizonytalaníthatták az evásokat. Erre bizonyíték, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal még mindig 16 357 EVA-alanyt tart nyilván, vagyis szűk négy héttel az év vége előtt még ennyi adózó nem döntött arról, hogy milyen más adófajtát válasszon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!