4p

A vártnál egy hajszállal lassabb lett az áremelkedés üteme Magyarországon. A tartós fogyasztási cikkek ára váratlanul csökkent, ami az autók komolyabb áresésének köszönhető. A külföldi utak sokkal drágábbak lettek a gyenge forint miatt, de nem annyival, mint tavaly.

Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,3%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál - jelentette a KSH. Továbbra is a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek vezetik a drágulást.

Az elemzők az előző havi 3,4 százalék adatot várták júliusra is, így az valamivel alacsonyabb lett a konszenzusnál.

 

Egy év alatt, tavaly júliushoz képest az élelmiszerek ára 6 százalékkal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 19,2, a sertéshúsé 12,7, a liszté 10,1, a péksüteményeké 8,6, a kenyéré 8,4 százalékkal magasabb, a tejé 5,4 százalékkal alacsonyabb lett.

A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 8,5, ezen belül a dohányáruké 12,4 százalékkal emelkedett. A szolgáltatásokért 2,8 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 9,8 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok ára 2,4 százalékkal csökkent.

A tartós fogyasztási cikkek viszont olcsóbbak lettek - az egyes kategóriák árának alakulása jól követhető a KSH pókháló-ábráján:

 

Megállt az élelmiszerek árrobbanása?

Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára viszont csak 0,1 százalékkal, tehát átlag alatt nőtt - már a második egymást követő hónapban mér minimális, átlag alatti havi áremelkedést az élelmiszereknél a KSH. Az éves adatot persze továbbra is jelentősen meghaladja az átlagot az élelmiszerek drágulása.

A Privátbankár.hu augusztusi Árkosár-felmérése alapján a jövő hónapban még kedvezőbb adat jöhet: az előző hónapok tempós áremelkedése után ugyanis szokatlanul nagy csökkenést mértünk az élelmiszerárakban, éves mélypontra kerültek az árak. Normalizálódik a helyzet a zöldségosztályon, ahogy a magyar áru átveszi az import helyét; a dinnye ára pedig közelít a 100 forintos lélektani határhoz. Részletek >>

A nagycsaládosok autóvásárlási támogatása is benne volt a meglepetésben

A piaci várakozásnál csekély mértékben alacsonyabb áremelkedési ütem mögött három fontos tényező húzódik meg az ING gyorselemzése szerint. A legnagyobb meglepetést talán a tartós fogyasztási cikkek termékkörben mért árcsökkenés jelentette, amelyben komoly szerepet játszott az új személygépjárművek árának havi alapon mért közel 2 százalékos esése. Mindez vélhetően a nagycsaládosok autóvásárlási támogatásának hatása. Mindemellett az üzemanyagárak változása is mérsékelte az inflációt júliusban.

Ennél is fontosabb ugyanakkor, hogy a szolgáltatások inflációs mutatója 2,8 százalékra mérséklődött - írja az ING. E mögött a tavalyi magas bázis húzódik meg, ugyanis tavaly júliusban ért el rekordmagasságot a forint árfolyama az euróval szemben, ami rendkívüli mértékben megdrágította a külföldi utakat. Bár idén is 11 százalékkal drágultak ezek az utak havi alapon, ez messze elmarad a tavaly júliusban mért 19 százalékos drágulástól. Az inflációt ezzel szemben élénkítette a dohánytermékek jövedéki adójának emelése és az élelmiszerek jelentős drágulása.

Nem kell kapkodnia az MNB-nek

Az MNB által figyelt maginfláció is csökkent, az előző havi 3,8 százalék után ezúttal 3,7 százalékos lett az éves adat. Így tovább csökken a nyomás a jegybankon a monetáris politika szigorítását illetően.

Az ING is azt írja gyorselemzésében: a monetáris politika szempontjából a mai adatok kifejezetten kedvezőek, hiszen alátámasztják az MNB azon álláspontját, hogy az infláció fokozatosan mérséklődő pályára állt és szükségtelen lenne a monetáris kondíciók szigorítása. Sőt azzal, hogy egyre több jegybank lép globálisan a lazítás útjára és romlanak a külső gazdasági kilátások, könnyen lehet, hogy a hazai jegybank is hasonló lépésre kényszerülhet. Erre idén várhatóan még nem kerül sor, hiszen az idei év átlagos inflációját 3,3 százalékra várják az ING-nél, de jövőre a mérséklődő infláció és a lassuló gazdasági aktivitás elgondolkoztathatja az MNB-t a következő lépés irányáról.

Megnevezés Előző hó = 100,0 Előző év azonos hó = 100,0
Fogyasztóiár-index 100,2 103,3
Harmonizált fogyasztóiár-index 100,2 103,3
Maginfláció (szezonálisan kiigazított) 100,2 103,7
Nyugdíjas fogyasztóiár-index 100,2 103,5

Az adatközlést követően a forint nagyon szűk sávban ugyan, de valamelyest erősödött.

Friss árfolyamok >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!