„Magától értetődő, hogy Ukrajna pártján állunk a konfliktusban, és követeljük Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartását” – nyilatkozta Szijjártó Péter külügyminiszter a CNN Internationalnek. A New Yorkban tartózkodó miniszter interjúját a Telex szemlézte.
„Akkor miért utazott Belaruszba?” – szegezte a külügyminiszternek a kérdést a műsorvezető, Richard Quest,
utalva a magyar külügyminiszter február 13-án Minszkben járt, annak ellenére, hogy a nyugati államok nem ismerik el a belarusz vezetést a legutóbbi választások, illetve az azt követő tüntetések erőszakos elnyomása miatt.
Szijjártó válaszában arról beszélt, hogy a magyar kormányt különösen aggasztja a háború eszkalálódásának lehetősége, ezért arra kérte belarusz kollégáját, hogy tartózkodjanak minden olyan lépéstől, ami eszkalálhatja vagy elnyújthatja a háborút. Elemzők és diplomaták komolyan tartanak attól, hogy Belarusz enged az orosz nyomásnak és katonailag beavatkozik Ukrajnában.
Az interjúban szó volt a Moszkva elleni szankciókról is.
A külügyminiszter itt úgy fogalmazott, hogy – szemben a műsorvezető értelmezésével – Magyarország nem támogatja az EU-s szankciókat, csupán nem vétózza meg őket.
A tízperces interjú második felében a háború lezárásáról volt szó. A műsorvezető leginkább arra volt kíváncsi, hogyan lehet lezárni úgy a háborút, hogy Ukrajna ragaszkodik a háború előtti – sőt, a 2014-es – határok visszaállításához, Oroszország viszont nem hajlandó kivonulni a jelenleg ellenőrzése alatt tartott területekről.
Szijjártó konkrét válasz helyett inkább arról beszélt, hogy mennyire fontos Magyarországnak egy azonnali tűzszünet és a béketárgyalások mihamarabbi megkezdése. Nemcsak amiatt mert szomszédos ország vagyunk, hanem mert ebben a háborúban magyarok halnak meg, utalva a kárpátaljai katonákra.
„Véleményünk szerint az elsődleges kötelességünk az, hogy minél több életet megóvjunk. És nem lehet életeket megóvni fegyverszállítmányokkal vagy szankciókkal. Csak és kizárólag egy azonnali tűzszünettel lehet életeket megóvni” – fogalmazott Szijjártó, aki szerint előbb-utóbb megszületne egy fenntartható békemegállapodás, ha a felek tárgyalóasztalhoz ülnének.
Az interjú végén Quest feltette a kérdést Szijjártónak, hogy a béketárgyalások során Magyarország kiállna-e Ukrajna háború előtti határainak visszaállítása mellett. A külügyminiszter erre azt mondta: „Reméljük, hogy sikerül egy fenntartható békemegállapodást kötni, mely garantálja Ukrajna szuverenitását. Ez nem képezi vita tárgyát.”