3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A külügyminiszter New Yorkban azt mondta, azért utazott nemrégiben Minszkbe, hogy óva intse a belorusz vezetést a a beavatkozástól. 

„Magától értetődő, hogy Ukrajna pártján állunk a konfliktusban, és követeljük Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartását” – nyilatkozta Szijjártó Péter külügyminiszter a CNN Internationalnek. A New Yorkban tartózkodó miniszter interjúját a Telex szemlézte.

„Akkor miért utazott Belaruszba?” – szegezte a külügyminiszternek a kérdést a műsorvezető, Richard Quest,

utalva a magyar külügyminiszter február 13-án Minszkben járt, annak ellenére, hogy a nyugati államok nem ismerik el a belarusz vezetést a legutóbbi választások, illetve az azt követő tüntetések erőszakos elnyomása miatt.

Tíz percet kapott Szijjártó Péter a CNN-en. Fotó: CNN
Tíz percet kapott Szijjártó Péter a CNN-en. Fotó: CNN

Szijjártó válaszában arról beszélt, hogy a magyar kormányt különösen aggasztja a háború eszkalálódásának lehetősége, ezért arra kérte belarusz kollégáját, hogy tartózkodjanak minden olyan lépéstől, ami eszkalálhatja vagy elnyújthatja a háborút. Elemzők és diplomaták komolyan tartanak attól, hogy Belarusz enged az orosz nyomásnak és katonailag beavatkozik Ukrajnában.

Az interjúban szó volt a Moszkva elleni szankciókról is.

A külügyminiszter itt úgy fogalmazott, hogy – szemben a műsorvezető értelmezésével – Magyarország nem támogatja az EU-s szankciókat, csupán nem vétózza meg őket.

A tízperces interjú második felében a háború lezárásáról volt szó. A műsorvezető leginkább arra volt kíváncsi, hogyan lehet lezárni úgy a háborút, hogy Ukrajna ragaszkodik a háború előtti – sőt, a 2014-es – határok visszaállításához, Oroszország viszont nem hajlandó kivonulni a jelenleg ellenőrzése alatt tartott területekről.

Szijjártó konkrét válasz helyett inkább arról beszélt, hogy mennyire fontos Magyarországnak egy azonnali tűzszünet és a béketárgyalások mihamarabbi megkezdése. Nemcsak amiatt mert szomszédos ország vagyunk, hanem mert ebben a háborúban magyarok halnak meg, utalva a kárpátaljai katonákra.

„Véleményünk szerint az elsődleges kötelességünk az, hogy minél több életet megóvjunk. És nem lehet életeket megóvni fegyverszállítmányokkal vagy szankciókkal. Csak és kizárólag egy azonnali tűzszünettel lehet életeket megóvni” – fogalmazott Szijjártó, aki szerint előbb-utóbb megszületne egy fenntartható békemegállapodás, ha a felek tárgyalóasztalhoz ülnének.

Az interjú végén Quest feltette a kérdést Szijjártónak, hogy a béketárgyalások során Magyarország kiállna-e Ukrajna háború előtti határainak visszaállítása mellett. A külügyminiszter erre azt mondta: „Reméljük, hogy sikerül egy fenntartható békemegállapodást kötni, mely garantálja Ukrajna szuverenitását. Ez nem képezi vita tárgyát.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!