448-197 szavazat ellenében megszavazta az Európai Parlament a Sargentini-jelentetést. Ennek fényében lehetővé válnak a hazánk elleni szankciók.
A dokumentum az Orbán-kormány 2010 óta elfogadott intézkedéseit sorolja fel, ilyen értelemben a kabinetről állít ki bizonyítványt, a jelentés szerint Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének.
A jelentés elfogadásához a 750 EP-képviselő abszolút többségének támogatására, legalább 376 szavazatra volt szükség. Mivel a legtöbb, szám szerint 218 képviselője az Európai Néppárt (EPP) frakciójának van – ide tartozik a Fidesz is –, és egyértelmű volt, hogy baloldali és liberális képviselők túlnyomó többsége igennel, a radikális jobboldal pedig nemmel voksol, a szavazást alapvetően a néppártiak döntötték el.
Orbán Viktor a keddi vita előtt Facebook-videóban kvázi korrupciós pernek titulálta az egész jelentést a szavazással együtt, szerinte ugyanis már tegnap megvolt az ítélet.
Mit mond a Sargentini-jelentés?
A Privátbankár.hu összefoglalója szerint Judith Sargentini konkrétan az alábbi területeken lát komoly problémákat:
- az alkotmányos és a választási rendszer működése
- az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai
- a korrupció és az összeférhetetlenség
- a magánélet védelme és az adatvédelem
- a véleménynyilvánítás szabadsága
- a tudományos élet szabadsága
- a vallásszabadság
- az egyesülési szabadság
- az egyenlő bánásmódhoz való jog
- a kisebbségekhez tartozó személyek – köztük a romák és a zsidók – jogai, valamint a kisebbségekkel szembeni gyűlölködő kijelentésekkel szembeni védelem
- a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai
- a gazdasági és szociális jogok.
És akkor mi lesz most?
Az EP most azt mondta ki, hogy indokolt (az EU atomfegyvereként emlegetett) hetes cikk szerinti eljárás megindítása hazánkkal szemben. Ennek végeredménye elvileg az is lehet, hogy megvonják a szavazati jogot Magyarországtól az Európai Tanácsban - írja a Privátbankár.
A gyakorlatban azonban erre minimális az esély. Ehhez ugyanis előbb arra lenne szükség, hogy az Európai Tanács is állapítsa meg (négyötödös többséggel) az uniós értékek sérülésének tényét , majd az eljárás végén még egyszer, immár egyhangúan kellene megállapítania ugyanezt. Mivel nyilvánvaló, hogy például Lengyelország nemmel szavazna, Magyarország szavazati joga nincs veszélyben.
Eddig még nem volt példa arra, hogy az EP bármely tagország ellen kezdeményezze a hetes cikk szerint eljárás megindítását. Lengyelország ellen ugyan a múlt év vége óta folyik ilyen eljárás, azt azonban az Európai Bizottság kezdeményezte.