Háromféle igazolvány érkezik
Az EP sajtóközleményéből kiderül: A Parlament és a Tanács tárgyalói csütörtökön politikai megállapodást kötöttek a járvány idején az Unión belül szabad mozgást biztosító uniós digitális Covid-igazolványról.
Az igazolvány papír alapon vagy digitálisan lesz elérhető. Három eltérő igazolványtípusról van szó: az egyik igazolja, hogy tulajdonosát beoltották a koronavírus ellen, a másik, hogy nemrég készült negatív teszteredménnyel rendelkezik, a harmadik pedig azt, hogy már felgyógyult egy fertőzésből.
Közös uniós szabályrendszer teszi majd lehetővé, hogy az egyik tagállamban kiadott igazolványt másik uniós országban is elfogadják.
Csak a EMA által elfogadott vakcinákat kötelező elfogadni
A tagállamoknak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett oltóanyaggal (jelenleg ezek a Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca és Janssen vakcinák) elvégzett védőoltásokról szóló igazolásokat kell elfogadniuk. Az egyes tagállamok dönthetik el, hogy olyan oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogadnak-e, amelyet egy másik tagállam saját eljárásban engedélyezett vagy amely szerepel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján (ilyen például a Sinopharm vakcina).
A WHO listája itt található - ezen a Magyarországon széles körben alkalmazott Szputnyik V mellett az szerepel, hogy további adatokat várnak, és nincs várható döntési dátum sem megadva, így a pusztán az EMA vagy legfeljebb a WHO-lista alapján vakcinákat elfogadó országokba utazva tesztre lehet szüksége a Szputnyikkal beoltott magyaroknak.
A megfizethető és elérhető tesztelés biztosítása érdekében egyébként az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az Unió Szükséghelyzeti Támogatási Eszközéből legalább 100 millió eurót a SARS-Co V-2 fertőzést érzékelő tesztek megvásárlására költ. Ezeket a teszteket csak a koronavírus-igazolvány kiállításához lehet felhasználni.
Július 1-jén jöhet az igazolvány
Az ideiglenes megállapodás jóváhagyásáról először május 26-án az Állampolgári Jogi Bizottság, majd a a júniusi plenáris ülésen (június 7-10.) a teljes Parlament szavaz. A tagállami minisztereket tömörítő Tanács ezután hozza meg a végleges döntést. Az Állampolgári Jogi Bizottság vezetője szerint az igazolvány július elsejétől lesz elérhető.
Magyarország egyébként folyamatosan tárgyal a magyar vakcinaigazolvány elfogadásáról, eddig az alábbi országokkal született kétoldalú megállapodás:
- Horvátország
- Törökország
- Csehország
- Bahrein
- Észak-Macedónia
- Montenegró
- Szerbia
- Szlovénia
- Mongólia
- Georgia