5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előzetes becslésnek megfelelően 13,6 százalékkal csökkent a magyar GDP a második negyedévben - közölte kedden reggel a Központi Statisztikai Hivatal.

A nyers adatok szerint az előző év azonos időszakához képest 13,6 százalékkal, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva pedig 13,5 százalékkal zuhant a magyar GDP a második negyedévben. Ezzel együtt az első félév teljesítménye 6,1 százalékos csökkenés lett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. 

Az ipar teljesítménye 20,1, ezen belül a feldolgozóiparé 21,7 százalékkal zsugorodott előző év azonos időszakához mérten. Az építőipar hozzáadott értéke 13,2 százalékkal esett vissza, a mezőgazdaságé pedig 2,1 százalékkal mérséklődött. A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 12,2 százalékkal csökkent. 

A GDP termelési oldalán szereplő nemzetgazdsági ágak közül a legnagyobb mértékben a szolgáltatások járultak hozzá a zuhanáshoz (6,8 százalékpontos mértékben). A hivatal megjegyzi: ezen belül a közigazgatás, oktatás, egészségügy járult hozzá leginkább a csökkenéshez, 1,9 százalékponttal. Az ipar 4,3, az építőipar pedig 0,7 százalékponttal. 

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 6,8 százalékkal mérséklődött, a fogyasztási kiadás pedig 8,4 százalékkal. Az átlagnál kisebb mértékben mérséklődött geyébként a tartós (8,2 százalék), a féltartós (11,3 százalék) és a nem tartós (2,1 százalék) termékekre fordított kiadások volumene. A szolgáltatások esetében viszont drasztikus, 24,8 százalékos zuhanás történt. 

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 13,5 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az építési és gépberuházások egyaránt jelentősen visszaestek. 

A külkereskedelemben 59 milliárd forintos passzív forgalom keletkezett, legutóbb 2008 utolsó negyedévében volt negatív a külkereskedelmi egyenleg. Az export volumene 24, az importé 15,8 százalékkal esett vissza a második negyedévben. 

A GDP ezen az oldalán a külkereskedelem volt az, ami a legjobban hozzájárult a 13,6 százalékos zuhanáshoz (7,7 százalékponttal). A végső fogyasztás 4,5, a bruttó felhalmozás pedig 1,4 százalékponttal ponttal járult hozzá a végső adathoz. 

A KSH külön tájékoztatójából további részletek is kiderültek. A hivatal ugyanis számszerűsítette a koronavírus okozta járvány gazdasági növekedésre gyakorolt hatását. A számítás alapfeltevése, hogy a gazdaság növekedési pályáját kizárólag a járványhelyzet befolyásolta, tehát a többi tényezőt változatlannak tételezi fel a becslés. 

Az eredmények szerint a 2020 első negyedévi GDP naptárhatással kiigazított volumenindexét 2,79, a második negyedévi volumenindexét 18 százalékponttal csökkentette a járványhelyzet.

Az első negyedévben csak a szolgáltatásokban, ezen belül is a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban volt jelentős a hatás. A felhasználási oldalon egyedül a szolgáltatások exportjánál jelent meg a hatás, ami jelentős is volt egyben. 

A második negyedévben a hatás a legtöbb nemzetgazdasági ágra kiterjedt. A mezőgazdaságban, a pénzügyi és biztosítási tevékenység esetében nem volt kimutatható a járvány miatti gazdasági helyzet hatása. A felhasználási oldalon az export és az import esetén volt a hatás a legjelentősebb, ezt a háztartások fogyasztási kiadása és a bruttó állóeszköz-felhalmozás követte. Nem jelentkezett a pandémia negatív gazdasági hatása a közösségi fogyasztás esetén.

Szakértői kommentár

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is elmondta, hogy a termelési oldalon valamennyi fontos ágazatban jelentős volt a csökkenés. Az ipar teljesítménye 20,1 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 21, 7 százalékkal mérséklődött. Az építőipar is bő 10 százalékos visszaesést könyvelhetett el. „Az említett ágazatok visszaesése nem meglepő, a havi adatokból ezekre számítani lehetett. A szolgáltatások alakulása volt a legnagyobb kérdés, hogy mekkora volt itt a visszaesés. A most megjelent adatokból kiderül, drasztikus volt a hanyatlás” – emelte ki Németh Dávid. Ez abból is látszik, hogy a 13,6 százalékos GDP-csökkenésből 6,8 százalékpont köthető a szolgáltatásokhoz.

A felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás jelentősen, több mint 8 százalékkal esett vissza. Ezt a visszaesést a korábban megjelent kiskereskedelmi adatokból még nem lehetett pontosan látni, ugyanis a kiskereskedelmi forgalom a második negyedévben 4,1 százalékkal esett vissza. „A felhasználási oldalon drasztikus képet mutatnak a külkereskedelmi adatok. Az export 24 százalékkal, az import pedig közel 16 százalékkal csökkent. A szolgáltatások exportja hatalmas zuhanáson ment keresztül, ez a turisták elmaradásával magyarázható. A beruházások volumene csökkent, de a készletállomány tompította a visszaesést” – tette hozzá.

Jobb számok jönnek, de marad a bizonytalanság

Németh Dávid közölte azt is, a második negyedéves számokhoz képes a harmadik negyedév sokkal jobb eredményeket mutat majd, várhatóan csak 5-6 százalékos lesz az éves visszaesés. A legfontosabb szektorok, köztük az ipar és az építőipar ugyanis már egy számjegyű hanyatlást mutathat a harmadik negyedévben. A termelés felfutásával pedig a szolgáltatási szektor, ezen belül például a szállítás is sokat javíthat. Az étterem- és üzletnyitások, valamint a nyári belföldi turizmus szintén pörgeti a gazdaságot ebben az időszakban.

A K&H szakembere közölte, a mostani kilátások szerint az év egészében 6 százalék körüli GDP-visszaeséssel lehet számolni, Jövőre pedig 5 százalékos lehet a növekedés. de a koronavírus-járvány miatt a szokásosnál nagyobb bizonytalanság övezi a következő hónapokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!