2p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Átlagosan 12 százalékos bérfejlesztés történt az ágazatban idén.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által megkérdezett cégek többsége a 2025-re vonatkozó bérfejlesztést nem az év elején tervezi megvalósítani teljes egészében, de mindenképpen látható reálbér-emelkedéssel számolnak. A jelenleg is zajló minimálbér tárgyalások kapcsán jelezték: ha a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a felek 10 százalékos minimálbér emelésről döntenek, akkor azt az építőipari vállalkozások 2025-ben kezelni tudják.

Ugyanakkor megjegyezték, hogy jelenleg a vállalkozások 90 százalékánál a rendelésállomány a múlt évhez képest nem éri el a 80 százalékot, nagy szóródás mellett 50-80 százalék között mozog. Az alacsony munkaellátottság miatt az ÉVOSZ nem tartja kizártnak, hogy egyes cégek létszámcsökkentésre kényszerülnek.

Hozzátették, hogy a munkaellátottság mellett a magas importhányadú építések miatt a forint árfolyama is alapvetően meghatározza a foglalkoztatást és bérezést az ágazatban. Az ÉVOSZ szerint 2026-2027-re csak számos gazdaságfejlesztési intézkedés, kedvező hitelezési körülmények, ipari hatékonyságjavulás mellett lenne vállalható az évi 10-11 százalékos minimálbér emelés. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!