A Monetáris Tanács kamatdöntését követően a hivatalos külföldi úton tartózkodó Virág Barnabás helyett ezúttal Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke tartott sajtótájékoztatót.
Senki nem látja a 6,5 százalékos kamatszint végét – Ez volt az MNB sajtótájékoztatója percről percre
A jegybank nem változtatott sem a jegybanki kamat, sem a kamatfolyosó mértékén. Az intézkedés hátteréről Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke adott tájékoztatást, melyet lapunk percről percre közvetített.
Íme, Matolcsy Györgyék várva várt döntése
Az előzetes várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamat mértékén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Tovább a teljes cikkhez »
Beárazva
A Monetáris Tanács döntését a piac előre beárazta, így a forint árfolyamát nem is nagyon befolyásolta az alapkamat tartása. Nemzeti devizánk a kedd reggeli 401,34 forintról folyamatosan erősödött, laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyamfigyelőjének tanúsága szerint nem sokkal délután 15 óra előtt a közös deviza egy egységéért 399,52 forintot kellett fizetni.
Egyhangú, türelmes, határozott ülés volt
Egységes döntés volt a kamattartás, nem volt más opció, „a türelem és a határozottság szelleme lengte körül az ülést” – mondta a sajtótájékoztató elején Kandrács Csaba, az MNB alelnöke.
A szeptemberi kamatdöntés óta romlott a befektetői hangulat, erősödött a feltörekvő piacokkal szemben a kockázatkerülés, és a közel-keleti helyzet is eszkalálódott – ismertette a jegybanki szakember. Emellett a Fed kamatpályájára vonatkozó várakozások is felfeli tolódtak, a hazai hozamfelárak emelkedtek, a forint pedig gyengült – tette hozzá.
Inflációs félelmek
A jegybanki cél teljesült, de a maginfláció emelkedett, így a felfelé mutató inflációs kockázatok erősödtek, a lakossági inflációs várakozások is enyhén emelkedtek – közölte Kandrács Csaba.
Sokáig marad a 6,5 százalék?
Akár huzamosabb ideig is jelenlegi szinten maradhat a kamatszint
a kamatfelárunk relatív növekedését okozva – húzta alá az alelnök.
Kandrács már most jelezte, swapügyletekkel, diszkontkötvény-aukciókkal készek simítani a pénzügyi piaci folyamatokat.
400-as euró
A hosszú hozamok és a hozamfelárak emelkedtek, de a piaci szereplők a 400 forintos euróárfolyamra érdemben nem reagáltak – mondta Kandrács.
Stabilan magas
Az infláció enyhén 4 százalék fölé fog emelkedni, a szolgáltatások inflációja csak lassan csökken, a maginfláció pedig stabilan a jelenlegi magas szinten marad – közölte Kandrács Csaba, aki hozzátette, 2025-ben elérhetik a fenntartható inflációs célt.
Folyó fizetési mérlegről egy jó hír
A folyó fizetési mérleg az év egészére 4,4 milliárd eurós többlettel zárhat, augusztusban ismét pozitív volt – ismertette az alelnök.
Óvatosság
Bár az Európai Központi Bank (EKB) csökkentette az irányadó rátát, a piaci szereplők a Fed-től a korábbinál kisebb mértékű kamatcsökkentést várnak – mondta Kandrács Csaba, aki hozzátette, a geopolitikai feszültségek fokozódása szintén hozzájárul a bizonytalan külső környezet fennmaradásához.
A lakosság továbbra is óvatos, a tartós árstabilitás és a pénzügyi piac stabilitása szükséges a növekedéshez
– szögezte le.
A devizapiaci elmozdulások hatása aszimmetrikus, a költségek nagyobbak, mint a vélt hasznok – közölte.
Mindezek alapján volt indokolt az alapkamat 6,50 százalékon tartása – vonta le a következtetést.
Három tényező
Továbbra is a múlt hónapban meghirdetett három tényezőt figyelik kiemelt figyelemmel:
- inflációs kilátások,
- Magyarország kockázati megítélése,
- a pénzügyi stabilitás.
„Nem dőlhetünk hátra”, óvatos, türelmes, stabilitásorientált döntések fognak születni a jövőben is – szögezte le Kandrács Csaba.
Tartós szünet vagy vége?
A kamatvágásoknak ez csak tartós szünete, vagy a vége? – hangzott el a kérdés. Kandrács szerint ha folytatódnak a mostani folyamatok, akkor
„a Monetáris Tanács nem fél huzamosabb ideig fenntartani a jelenlegi kamatszintet”,
de hónapokra előre nem vállalkozott jóslásra.
Forintárfolyam
Lapunk arról érdeklődött Kandrács Csabánál, van-e olyan árfolyamszint, amikor a jegybanknak a kommunikációs intervención túl egyéb monetáris politikai eszközökkel kell beavatkoznia a folyamatokba.
Kandrács Csaba válaszában kifejtette, az árfolyamcsatorna felértékelődött a korábbi időszakhoz képest, de ő maga ezt nem is becsülné túl. Mint fogalmazott, kiemelt figyelemmel követik a forint árfolyamát, mert fontos transzmissziós csatorna, de az árfolyam most is egy szűk sávban mozgott, a szereplők nem reagálták túl, ezért nem indokolt más beavatkozás.
Kamatemelés? Szó sincs róla!
A szeptemberivel konzisztens a mostani pálya, a már ismertetett folyamatok miatt volt egyértelmű a mostani kamattartás. Így egyelőre fel sem merült az, hogy kamatemelésre kerüljön sor – hangzott el szintén újságírói kérdésre válaszul.
Államadósság és költségvetési hiány
Az adósságállomány csökkentése szükséges ahhoz, hogy a költségvetési hiány is megfelelő szintre csökkenjen – válaszolta a fiskális politikával való kapcsolatra irányult kérdésre Kandrács Csaba.
Vége
Kandrács Csaba sajtótájékoztatója véget ért, a következő kamatdöntő ülés november 18-án lesz.
Köszönjük figyelmüket, a tájékoztató teljes egészében itt nézhető vissza: