4p

A Magyarországon honos inflációkövető nyugdíjak hosszú távon automatikus elszegényedéshez vezetnek. Érdekes módon ennek nem is próbál ellene tenni a kormány, sőt bizonyos jelek arra mutatnak, hogy tudatosan hagyják az „árok szélén” a legidősebbeket. Folytatjuk a Piac és Profit, valamint az Oltalom Rádió közös podcastsorozatát, a Nyugdíjszervizt Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével és Holló Bencével, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatójával.

Az inflációkövető nyugdíjemelések nem kompenzálják az idősek növekvő anyagi terheit. Ennek egyik fő oka, hogy a nyugdíjas infláció magasabb, mint az általános. Emögött pedig az húzódik meg, hogy az idősek legfontosabb költségei a rezsi, az élelmiszerek és a gyógyszerek. Ezek pedig olyan elemek, amelyek a legérzékenyebben reagálnak azonnal a piaci folyamatokra, szemben például a tartós fogyasztási cikkekkel.

A másik probléma a modernizáció kérdése. Egyetlen példa. Az idősek többsége ma már ugyanúgy használja az internetet, mint a fiatalok, ugyanakkor ennek költsége az ő béreikben még nem volt benne, így természetesen a nyugdíjukban sem jelent meg. Említhetnénk még az okoseszközöket, amelyek kiszorították az olcsóbb telefonokat a piacról vagy a napelemeket, amivel spórolni tudnának rezsiköltségeiken.

A részvétel ingyenes, jelentkezzen most!

A nyugdíjasok anyagi helyzetéről az NN Biztosító készített legutóbb felmérést. A számok nem mutatnak rózsás képet. Egyrészt minden második magyar számára jelentős bevételcsökkenést hozott a nyugdíjba menetel, másrészt 41 százalék aggódik a megélhetése miatt – derül ki az NN nemzetközi Longevity kutatássorozatából, amely azt vizsgálta, hogyan érzik magukat a nyugdíjasok. A nyugdíjasok fele állította, hogy jelentősen csökkent a jövedelme, amióta nem dolgozik. A magyar idősek a legpesszimistábbak a Visegrádi Négyek és Románia alkotta országcsoporton belül.

A kutatásunkban résztvevő 65 év felletti magyarok közül minden harmadik nagyon bánja, hogy nem kezdett el már jóval korábban anyagilag felkészülni a nyugdíjas évekre – emelte ki Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette: amiben tehát nagyot kell fejlődnünk, hogy ne utólag, hanem még idejében gondoljunk erre, és a pénzügyi öngondoskodás lehetőségeit megragadva, például nyugdíjbiztosítással tegyünk időskori életszínvonalunkért.

A megoldás tehát az öngondoskodás a jelenleginél nagyobb állami támogatása lenne, ehelyett azt látni, hogy csak a közelmúltban kétszer is nagyot reccsent a rendszer. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) októberben közzétett határozatában az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. kérelmére előzetesen jóváhagyta a társaság – végelszámolással történő – jogutód nélküli megszűnésére vonatkozó határozatát és visszavonta annak tevékenységi engedélyét. Ezzel a magyar öngondoskodási piacnak egy régi, nagy gazdasági háttérrel rendelkező zászlóshajója süllyedt el. A másik, hogy Kovács Zsolt miniszteri biztos bejelentette, 2025-ben (kizárólag ebben az évben) adómentesen feltörhetők lesznek az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások, azzal a feltétellel, hogy a pénzösszeget lakáscélra kell fordítani. Ravasz, hiszen a haldokló magyar építőipart a nyugdíjba készülők öngondoskodásra félretett összegeiből próbálják levegőhöz juttatni.

Minderről szó lesz október 14-én, hétfőn 15 óra 30 perctől Nyugdíjszerviz című podcastunkban.

A részvétel ingyenes, jelentkezzen most!

Újra jelentkezik a Nyugdíjszerviz!

A téma legjobb szakértőivel Önök is beszélgethetnek chaten és e-mailben. Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója és Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke október 14-én hétfőn 15 óra 30 perctől élőben válaszol.

Előzetesen telefonon és írásban is eljuttathatják kérdéseiket, véleményüket a 06 30 940 1772-es telefonszámon vagy a [email protected] e-mail címen.

A részvétel ingyenes, jelentkezzen most!

Tervezett további témák:

Döntött a kormány, elmarad az uniónak megígért nyugdíjreform. Mi történt?

Miért halt meg az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt.?

Nagy vihart kavart a 120 ezer forintos nyugdíjminimum és 500 ezer forintos nyugdíjmaximum gondolata

62-ről 65 évre emelte volna a kormány az ingyenes fogászati ellátás jogosultsági korhatárát, aztán visszavonták. Mi történt a háttérben?

Szigoríthatják a Nők 40 nyugdíjat januártól, a Magyar Nemzet úgy tudja, jön a Nők 43+. A napilap szerint az új szisztémában a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időszakok között nem fogadják el a szakmunkásképzésben és a felsőoktatásban eltöltött, egyébként jelenleg a Nők 40 szerint szolgálati időként elismerhető éveket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!