2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mínusz 738,5 milliárd forint. Az első két hónap deficitje pedig összesen 539,7 milliárd forintnyi.

A járványügyi védekezés, a gazdaság újraindítása és a vakcinabeszerzés költségei miatt 

a központi alrendszer 539,7 milliárd forintos hiánnyal zárt február végén,

közölte a Pénzügyminisztérium hétfőn. Ez a januári-februári kumulált deficit.

Mivel januárban 198,8 milliárdos volt a többlet, ez azt jelenti, hogy csak az év második hónapja 738,5 milliárd forintos mínuszt hozott. 2004-ig visszamenőleg érhetőek el a vonatkozó adatok, azóta nem is volt még ekkora február havi deficit. És legutóbb tavaly júniusban volt ennél nagyobb havi mínusz.

Az Országház ködös időben Budapesten 2019. december 16-án. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Az Országház ködös időben Budapesten 2019. december 16-án. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Az 539,7 milliárd forintos hiányon belül a központi költségvetés 505,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 13,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 47,6 milliárd forintos hiányt értek el. Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 254,6 milliárd forintot tett ki.

Jelentős hatással volt a február végi egyenlegre, hogy míg 2021 első két hónapjában 128,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor e két hónapban az uniós kiadások megközelítették a 481 milliárd forintot, hívja fel a figyelmet a Pénzügyminisztérium.

2021. február végéig a hazai kiadások közül kiemelhetők a közúti fejlesztésekre (57,4 milliárd forint), a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra (50,7 milliárd forint), a Modern Városok Program céljaira (42,0 milliárd forint), a közlekedési ágazati programokra (38,8 milliárd forint) és az Egészséges Budapest Programra (28,7 milliárd forint) folyósított összegek.

Ezeken túl a 13. havi nyugdíj első részletének kifizetésére is februárban került sor. A járványügyi helyzetre való tekintettel a kormány meghosszabbította a bértámogatási rendszert minden bezárással érintett területre kiterjesztve. Továbbá elindult az orvosok több évig tartó, átfogó béremelési programja is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!