3p

A kötelező kamarai hozzájárulás eltörléséért indított népszavazási kezdeményezés vezetője, Lukács László György a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét kérdezte a témában a parlamentben. A jegybankelnök nem rejtette véka alá véleményét, erős kritikát fogalmazott meg Parragh László és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara irányába.

A vállalkozásoknak a Parragh László vezette Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) részére fizetendő kötelező hozzájárulása is téma volt az Országgyűlés hétfői ülésnapján. Mint arról korábban beszámoltunk, Lukács László György Stop 5000 néven népszavazási kezdeményezést indított az évi ötezer forintos kötelező teher eltörléséért. Bár a kezdeményező magánszemélyként indította az eljárást, a Jobbik – Konzervatívok frakcióvezetőjeként az azonnali kérdések órájában erről érdeklődött Matolcsy Györgynél, az MNB elnökénél.

Lukács László György megkérdezte Matolcsy Györgyöt, egyetért-e kötelező kamarai tagsággal, a választ Parragh László kamarai elnök nem teszi ki az ablakba
Lukács László György megkérdezte Matolcsy Györgyöt, egyetért-e kötelező kamarai tagsággal, a választ Parragh László kamarai elnök nem teszi ki az ablakba
Fotó: Mfor / Izsó Márton Artúr

„Egyre többen unták meg azt a folyamatot, hogy Parragh László 5,2 milliárd forint összértékben minden évben elvesz a vállalkozóktól ötezer forintot, amelyet kötelező hozzájárulásként kell befizetni. A vállalkozók ezért cserébe semmit nem kapnak, helyesebben mondva azt, hogy 230 millió forintért chatbotot vesz belőle a kamara, 100 millióért repkednek és luxusszékházat bérelnek. Látjuk azt is, hogy a gazdasági szereplők és a legkisebb vállalkozások számára ez egy bosszantó, irritáló, sőt egy hátrányos körülmény” – mondta Lukács, majd feltette a kérdést, a jegybankelnök szerint az ötezer forintos kötelező éves hozzájárulás megérett-e az eltörlésre vagy sem, illetve át- vagy felül kell-e vizsgálni a kötelező kamarai tagságot.

„Megtisztel a kérdésével, de nem lettem kamarai szakértő annak ellenére, hogy a kamara elnöke már jegybanki szakértőként tekint magára”

– kezdte válaszát egy Parragh Lászlónak odaszúrt erős fricskával Matolcsy György. A jegybankelnök emlékeztetett, van kötelező és önkéntes kamara, utóbbi a skandináv országokban és az angolszász területeken terjedt el. „Ők működnek jobban” – szögezte le, hozzátéve, mind az innováció, mind a szolgáltatások területén jobb az önkéntes tagság.

Matolcsy György aláhúzta,

a felmérések szerint az MKIK tagjainak 80-90 százaléka nem veszi igénybe a kamarai szolgáltatásokat.

Ezért az MNB elnöke amellett tette le a voksát, hogy Magyarországon nincs értelme a mostani, kötelező kamarai rendszernek.

Viszontválaszában Lukács László György megköszönte a jegybankelnök őszinteségét, egyben – utalva lapunknak a témában írt legutóbbi cikkére – felidézte, több mint 250 ezer vállalkozás nem fizette be a kamarának a hozzájárulást,

„mivel úgy látják, hogy semmit nem kapnak érte”.

„Igen, képviselő úr, én egyetértek, jobb az önkéntesség, jobb az önkéntes kamara” – hangzott Matolcsy György viszontválasza. Az MNB elnöke szerint „a legjobb egy jól működő kamara, ilyen van a szomszédunkban, Ausztriában, ahol ugyan kötelező a tagság, de egészen fantasztikusan jól működnek”. Ezt alátámasztandó egy kötetet mutatott fel, amely egy osztrák tartományi kamarának 105 pontban megfogalmazott technológiai ajánlását tartalmazta. A jegybankelnök azt mondta, ezen ajánlások mindegyike a jövőhöz tartozik, és azt javasolta, „legyen nekünk is egy jövőhöz tartozó kamaránk!”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!