Nemcsak kormányhatározatok és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. döntései, hanem a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) határozatai is hozzájárultak ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványai megvalósíthassák az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által gyanúsnak ítélt ingatlanberuházásaikat.
Még márciusban volt a Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője. A beszélgetés középpontjában a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak és cégeinek működése állt, különös tekintettel az átláthatóság hiányára és az elszámoltathatóság problémáira. A podcast arra kereste a választ, mi zajlott éveken keresztül ezekben az intézményekben, és hogyan lehetséges, hogy közel 500 milliárd forint közpénz sorsa máig tisztázatlan. A műsorban szó esett arról is, hogy a független sajtó után már az Állami Számvevőszék jelentései is alátámasztják a korábban megfogalmazott kritikákat. Zeisler Judit segített feltárni, milyen mechanizmusok tették lehetővé az MNB körüli pénzek ilyen mértékű és kontroll nélküli felhasználását:
Zeisler a beszélgetésben úgy fogalmazott:
a GVH hagyta jóvá, hogy a jegybanki alapítványokhoz köthető alapkezelő és magántőkealap felvásárolja a GTC S.A. lengyel tőzsdei céget. A szakember szerint a versenyhatóság már akkor rákoppinthatott volna az MNB féle alapkezelőre.
Az elmúlt évek GVH-s döntéseit átnézve három olyan támogató határozatot találtunk, amely elősegítette a GTC-s terjeszkedést.
Ezek közül a legfontosabb 2020. április 30-án született meg, ez engedélyzte, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti közel 276 milliárd forintos vagyonát menedzselő Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt Optimum Ventures Magántőkealap a Hollandiában bejegyzett GTC Dutch Holdings B.V. törzstőkéje 100 százalékának megvásárlásával közvetett irányítást szerezzen a Globe Trade Center S.A. felett.
A versenyhivatal indoklása szerint a tranzakció nem eredményezte az érintett piacon a verseny jelentős mértékű csökkenését. A dokumentumból kiderül még, hogy a magántőkealapot az eljárás során a Dentons Réczicza Ügyvédi Iroda képviselte. A Dentons a nemzetközi ügyvédi irodákat rangsoroló listán a vezető irodák között szerepel, Réczicza István pedig rendszeresen nyújt tanácsadást kormányzatok részére különböző peres ügyekben.
Fotó: MTI
A 2020. április 30-i időpont azért is érdekes, mert 2020. április 7-én lett hivatalos, hogy Orbán Viktor kormányfő javaslatára Áder János köztársasági elnök 2020. április 15-i hatállyal Rigó Csaba Balázst nevezte ki hat éves időtartamra a GVH elnökévé. Az eskü letétele után az új elnök április 6-án vette át kinevezési okmányát a Sándor-palota Tükörtermében. A jogszabályok szerint GVH amúgy autonóm – a kormánytól független – államigazgatási szerv, amely az Országgyűlés ellenőrzése mellett működik, így a hivatal elnöke évente beszámol a parlamentnek a GVH tevékenységéről.
Még két vonatkozó GVH-s döntés lelhető fel. Az egyik 2021. április 20-án engedélyezte, hogy a GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. megvegye a SkyGreen Buildings Kft. egyedüli tulajdonában lévő Váci Greens Irodapark „D” épületét. Kicsivel később, 2021. május 13-án pedig a WINMARK Ingatlanfejlesztő Kft. feletti közvetlen egyedüli irányításszerzést hagyták jóvá.
Főleg az utóbbi volt egy hatalmas üzlet. A GTC maga jelentette be akkoriban, hogy a közvetve Veres Tibor érdekeltségébe tartozó Wingholding eladott nekik 58 milliárd forintért két Duna-parti, Infoparkban lévő irodaházát, amelyek bérlői az Ericsson és az Evosoft vállalatok.
Kiváló együttműködés
A GVH és az MNB között amúgy remek a kapcsolat: Matolcsy György jegybankelnök és Rigó Csaba GVH-elnök például 2023 januárjában is találkoztak egymással és a tárgyalás után megerősítették, hogy folytatják és elmélyítik a két intézmény között eddig is meglévő kiváló együttműködést. A jegybank például teljes elemzési és kutatási hátterével támogatja a Versenyhivatal munkáját.
A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. neve végül háromszor szerepel abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített a jegybanki alapítvány gazdálkodásának ellenőrzéséről. A dokumentum összességében azt állapította meg, hogy a létrehozott összetett cégstruktúra nem támogatta a vagyon megőrzését és nem biztosította az átláthatóságot, továbbá felmerül az alapítványi kuratórium felelőssége abban, hogy a GTC S.A. részesedésvásárlása kapcsán nem elegendő minőségű és mennyiségű információ birtokában hoztak döntést. A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. 2023-as kiegészítő melléklete szerint nem kevesebb, mint 15 leányvállalatban rendelkezett részesedéssel.
Az ÁSZ által említett összetett cégstruktúra része a GTC HBK Project Kft. is, amely például a Hegyvidék Bevásárlóközpont tulajdonosa. Ebben a luxus plázában található Orbán Ráhel bababoltja és Sarka Kata exkluzív cukrászdája is.