5p

A Gazdasági Versenyhivatal sorra hozta az ingatlanos terjeszkedést engedélyező döntéseit.

Nemcsak kormányhatározatok és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. döntései, hanem a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) határozatai is hozzájárultak ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványai megvalósíthassák az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által gyanúsnak ítélt ingatlanberuházásaikat.

Még márciusban volt a Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője. A beszélgetés középpontjában a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak és cégeinek működése állt, különös tekintettel az átláthatóság hiányára és az elszámoltathatóság problémáira. A podcast arra kereste a választ, mi zajlott éveken keresztül ezekben az intézményekben, és hogyan lehetséges, hogy közel 500 milliárd forint közpénz sorsa máig tisztázatlan. A műsorban szó esett arról is, hogy a független sajtó után már az Állami Számvevőszék jelentései is alátámasztják a korábban megfogalmazott kritikákat. Zeisler Judit segített feltárni, milyen mechanizmusok tették lehetővé az MNB körüli pénzek ilyen mértékű és kontroll nélküli felhasználását:

Zeisler a beszélgetésben úgy fogalmazott:

a GVH hagyta jóvá, hogy a jegybanki alapítványokhoz köthető alapkezelő és magántőkealap felvásárolja a GTC S.A. lengyel tőzsdei céget. A szakember szerint a versenyhatóság már akkor rákoppinthatott volna az MNB féle alapkezelőre. 

Az elmúlt évek GVH-s döntéseit átnézve három olyan támogató határozatot találtunk, amely elősegítette a GTC-s terjeszkedést.

Ezek közül a legfontosabb 2020. április 30-án született meg, ez engedélyzte, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti közel 276 milliárd forintos vagyonát menedzselő Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt Optimum Ventures Magántőkealap a Hollandiában bejegyzett GTC Dutch Holdings B.V. törzstőkéje 100 százalékának megvásárlásával közvetett irányítást szerezzen a Globe Trade Center S.A. felett.

A versenyhivatal indoklása szerint a tranzakció nem eredményezte az érintett piacon a verseny jelentős mértékű csökkenését. A dokumentumból kiderül még, hogy a magántőkealapot az eljárás során a Dentons Réczicza Ügyvédi Iroda képviselte. A Dentons a nemzetközi ügyvédi irodákat rangsoroló listán a vezető irodák között szerepel, Réczicza István pedig rendszeresen nyújt tanácsadást kormányzatok részére különböző peres ügyekben.

Sorra kapták az engedélyeket
Sorra kapták az engedélyeket
Fotó: MTI

A 2020. április 30-i időpont azért is érdekes, mert 2020. április 7-én lett hivatalos, hogy Orbán Viktor kormányfő javaslatára Áder János köztársasági elnök 2020. április 15-i hatállyal Rigó Csaba Balázst nevezte ki hat éves időtartamra a GVH elnökévé. Az eskü letétele után az új elnök április 6-án vette át kinevezési okmányát a Sándor-palota Tükörtermében. A jogszabályok szerint GVH amúgy autonóm – a kormánytól független – államigazgatási szerv, amely az Országgyűlés ellenőrzése mellett működik, így a hivatal elnöke évente beszámol a parlamentnek a GVH tevékenységéről.

Még két vonatkozó GVH-s döntés lelhető fel. Az egyik 2021. április 20-án engedélyezte, hogy a GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. megvegye a SkyGreen Buildings Kft. egyedüli tulajdonában lévő Váci Greens Irodapark „D” épületét. Kicsivel később, 2021. május 13-án pedig a WINMARK Ingatlanfejlesztő Kft. feletti közvetlen egyedüli irányításszerzést hagyták jóvá.

Főleg az utóbbi volt egy hatalmas üzlet. A GTC maga jelentette be akkoriban, hogy a közvetve Veres Tibor érdekeltségébe tartozó Wingholding eladott nekik 58 milliárd forintért két Duna-parti, Infoparkban lévő irodaházát, amelyek bérlői az Ericsson és az Evosoft vállalatok.

Kiváló együttműködés

A GVH és az MNB között amúgy remek a kapcsolat: Matolcsy György jegybankelnök és Rigó Csaba GVH-elnök például 2023 januárjában is találkoztak egymással és a tárgyalás után megerősítették, hogy folytatják és elmélyítik a két intézmény között eddig is meglévő kiváló együttműködést. A jegybank például teljes elemzési és kutatási hátterével támogatja a Versenyhivatal munkáját.

A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. neve végül háromszor szerepel abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített a jegybanki alapítvány gazdálkodásának ellenőrzéséről. A dokumentum összességében azt állapította meg, hogy a létrehozott összetett cégstruktúra nem támogatta a vagyon megőrzését és nem biztosította az átláthatóságot, továbbá felmerül az alapítványi kuratórium felelőssége abban, hogy a GTC S.A. részesedésvásárlása kapcsán nem elegendő minőségű és mennyiségű információ birtokában hoztak döntést. A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. 2023-as kiegészítő melléklete szerint nem kevesebb, mint 15 leányvállalatban rendelkezett részesedéssel.

Az ÁSZ által említett összetett cégstruktúra része a GTC HBK Project Kft. is, amely például a Hegyvidék Bevásárlóközpont tulajdonosa. Ebben a luxus plázában található Orbán Ráhel bababoltja és Sarka Kata exkluzív cukrászdája is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!