"Magyarországon és Lengyelországban a kémprogramok a rendszer szerves részét képezik, egy olyan rendszerét, amelyet úgy építenek fel, hogy ellenőrizze, sőt elnyomja az állampolgárokat, vagyis a kormány kritikusait: az ellenzéket, az újságírókat, a közéredekű bejelentőket" – írja a Népszava Sophie in’t Veld holland liberális európai parlamenti képviselő brüsszeli sajtótájékoztatója után, aki jelentéstervezet készített a Pegasus és a hozzá hasonló kémszoftverek használatáról.
A dokumentum az uniós képviselő-testületben márciusban megalakult Pegasus vizsgálóbizottságban megtartott meghallgatásokon elhangzottakra, a tagállamokban tett látogatásokon szerzett tapasztalatokra és a rendelkezésre álló nyilvános írásos forrásokra támaszkodik.
Mint in’t Veld közölte, a nemzetbiztonságra hivatkozva egyetlen kormány sem volt hajlandó információkat megosztani a testülettel.
A szerző szerint az EU-tagországok a kormányai széles körben használják a kémprogramokat a polgárok ellen, és négy vagy öt tagállamban nyíltan visszaélnek a kémszoftverekkel, amelyeket politikai célokra használnak.
A jelentéstervezet készítője ezért határozott európai választ sürget, amelynek része lenne egy azonnal moratórium a technológia értékesítésére, megszerzésére, átadására és használatára. Javaslata szerint a moratóriumot csak országonként lehetne feloldani, és csak akkor, ha bizonyos feltételek teljesülnek, például ha a megfelelő bűnüldöző, ügyészi és igazságügyi hatóságok a kémprogrammal való állítólagos visszaélések minden esetét teljes körűen kivizsgálják és haladéktalanul megoldják; ha a kémprogramok használatát szabályozó keretrendszer összhangban van a nemzetközi normákkal és bírósági gyakorlattal; ha a tagállam hozzájárul, hogy az Europol, az EU bűnüldöző hatósága kivizsgálhassa a kémprogram jogellenes használatára vonatkozó állításokat.
A jelentéstevő javasolja továbbá, hogy készüljön egy lista azoknak a foglalkozási ágaknak a képviselőiről is, akiket nem lehet kémszoftverrel megfigyelni, idesorolná az ügyvédeket, az újságírókat, a politikusokat és az orvosokat. Indítványozza azt is, hogy az állam- és kormányfői testület tartson vitát és folytasson vizsgálatot a Pegasus megfigyelési botrányról. Ugyancsak sürgeti az Európai Bizottságot, hogy használja ki minden hatáskörét a kémprogramokkal való visszaélések mélyreható kivizsgálására.
A Pegasus és más szoftverek használatát vizsgáló EP-különbizottság várhatóan jövő márciusban, hosszabbítás esetén júniusban fejezi be a tevékenységét, a képviselők akkor fogják jóváhagyni a végleges jelentést.