A 444 cikke szerint a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága abban a perben, amelyet Hüttl Tivadar, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvédje kezdeményezett, lényegében azt mondta ki, hogy Magyarországon nincs független, külső kontroll a titkos megfigyelések elrendelése és végrehajtása felett, és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) lényegében alkalmatlan ezen hiányzó funkciók betöltésére.
A portál cikke szerint az ügy, amelyben ez a döntés megszületett, úgy indult, hogy amikor az ügyvéd éppen Jávor Benedek EP-képviselővel beszélt telefonon, a hívás megszakadt, és az elejéről visszahallotta az egész addigi beszélgetést – ez olyankor szokott előfordulni, ha valaki rögzíti a beszélgetést. Hüttl Tivadar ezután panaszt tett a titkosszolgálatokat felügyelő minisztereknél, és a szolgálatok parlamenti ellenőrzésére hivatott Nemzetbiztonsági bizottságához fordult, hogy kiderítse, valóban lehallgatták-e. Vizsgálat azonban nem indult az ügyben, miután a bizottság leszavazta ezt.
A 444 szerint az ügyvéd ezután fordult az EJEB-hez, amely meg is állapította, hogy nincs itthon független ellenőrzése az ilyen fajta adatgyűjtéseknek. A NAIH azért jött a képbe, mert elvileg jogosult vizsgálni a titkosszolgálatok tevékenységét, ezért nyilvánult meg a Pegasus-ügyben is. Az EJEB szerint viszont, mivel a titkosszolgálatok megtagadhatják a hozzáférést egyes iratokhoz, a NAIH nem alkalmas a független ellenőrzésre. A TASZ közleménye szerint ez az ítélet is alátámasztja, hogy csak a kormányzati akaraton múlik, hogy politikai célok szolgálatába állítják-e a titkosszolgálatokat.
(444.hu)