3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Noha a KSH kedd reggel közölt GDP-adatai talán a vártnál kedvezőbben alakultak, nemzetközi összehasonlításban már egy kicsit más kép rajzolódik ki. 

Mint arról lapunk is beszámolt, a Központi Statisztikai Hivatal szerint a harmadik negyedévben éves bázison 4,1 százalékkal növekedett a magyar gazdaság, az előző negyedévhez mért teljesítménye pedig némileg kedvezőbben alakult az elemzői konszenzushoz képest. Az ugyanis a tényadat, 0,4 százalékos csökkenésnél nagyobb mértékű visszaesést jelzett a július-szeptember hónapokra. 

Ha megnézzük, mire elegendőek ezek a számok az Eurostat tagállami statisztikája alapján, akkor rögtön más kép rajzolódik ki a magyar gazdasági teljesítményről. Ám kezdjük először a kedvezőbb adattal, az éves bázisúval. 

A magyar GDP 4,1 százalékos növekedése ugyanis az ötödik legjobb helyre rangsorolja Magyarországot a már adattal rendelkező tagállamok sorában.

Igaz, a négy ország közül, mely megelőzött minket, kettő is régiónkhoz tartozik, ráadásul hazánkhoz hasonlóan mindkettő szomszédos a háború sújtotta Ukrajnával, ami a kormányzati, háborút okoló narratíva miatt érdekes. Szóval, a legjobban 

  • a ciprusi gazdaság tudott éves bázison bővülni, 5,4 százalékkal, 
  • utána Portugália következik 4,9 százalékkal, 
  • majd jön Románia 4,7 
  • és végül Lengyelország 4,4 százalékos növekedéssel. 

Felemás teljesítmény.  Fotó: Pixabay
Felemás teljesítmény. Fotó: Pixabay

Érdekes egyébként a régiónk megosztottsága a gazdasági teljesítményt illetően, hiszen Csehország és Szlovákia az egyik legkisebb növekedést tudták felmutatni: 

  • a cseh gazdaság 1,6 százalékkal nőtt (ez az ötödik legkisebb bővülés), 
  • a szlovák pedig 1,2 százalékkal, mely a negyedik legkisebb növekedés. 

Náluk gyengébb teljesítményre a német gazdaság (1,1 százalékos növekedés), a francia (1 százalék) és a lett gazdaság volt képes. Utóbbi a tavalyi harmadik negyedévhez képest 0,4 százalékkal gyengébben teljesített az idei harmadik negyedévben. 

Nem sokan fékeztek akkorát, mint a magyar gazdaság

Ha a három hónap alatt mutatott gazdasági teljesítményt nézzük, akkor már egyáltalán nem ennyire fényes az ország helyzete. 

A 0,4 százalékos visszaesés a rangsor másik végére, a leggyengébben teljesítők közé sorolja Magyarországot. Olyannyira, hogy ennél rosszabbat csak két ország tudott produkálni: 

  • a szlovén gazdaság három hónap alatt 1,4 százalékkal zsugorodott, 
  • a lett pedig 1,7 százalékkal. 

Igaz, azt is meg kell jegyeznünk, hogy a régiónkba tartozó - és gyakran összehasonlítások alapját képező - Csehország GDP-je is hozzánk hasonlóan 0,4 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. 

Mondhatnánk, hogy a képletbe némi bázishatás is bejátszik (a cseh gazdaság a második negyedévben 0,7, a magyar 0,8 százalékkal növekedett), ám ez nem lehet teljesértékű indok. Márcsak azért sem, mert például a második negyedévben a magyar gazdaság teljesítményét is meghaladó spanyol gazdaság az 1,2 százalékos növekedés után a harmadik negyedévben is 0,2 százalékkal tudott növekedni. A román GDP pedig a korábbi 1,3 százalékos negyedéves bővülést most egy újabb 1,3 százalékossal fejelte meg. 

Keleti szomszédunk eme teljesítménye egyébként az uniós országok élvonalába is repítette Romániát. Olyannyira, hogy Ciprussal együtt - mely szintén 1,3 százalékkal növekedett - az első helyen osztoznak. 

  • Őket követi a lengyel gazdaság 0,9 százalékos növekedéssel, 
  • majd a svédek jönnek 0,9
  • és a bolgárok 0,6 százalékos többlettel. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!