6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A vártnál némileg jobb adatot publikált kedden reggel a KSH, negyedéves bázison ugyanis az elemzői konszenzus a 0,4 százalékos tényadatnál nagyobb visszaesést vetített előre. Az első félév robosztus növekedésének köszönhetően éves bázison még mindig nagyon erős GDP bővülés látható.

Magyarország bruttó hazai terméke 2022 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 4,0 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedéshez a mezőgazdaság kivételével valamennyi nemzetgazdasági ág hozzájárult. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal csökkent, közölte a KSH.

A korábbi statisztikák, így az ipari termelés alapján az sejthető volt, hogy ez az ágazat a magyar gazdaság húzóereje lesz, a járműgyártás az utóbbi hónapokban például kifejezetten dinamikus volt. Az is kirajzolódott, például az üzemanyagfogyasztási adatokból, hogy a szállítási tevékenység dinamikusan bővült. Hasonló volt a helyzet a turizmussal, amely éves bázison növekedést mutatott, ezek pedig a piaci szolgáltatások soron bővülésként jelentkezhetnek. A másik oldalon pedig arra lehetett számítani, hogy az idei aszályos év miatt gyengén teljesítő mezőgazdaság visszafogja majd a növekedést. A KSH által reggel közölt részadatok ezeket az előzetesen várt folyamatokat visszaigazolták.

Mint a KSH jelentéséből kiderült, a növekedéshez szinte valamennyi nemzetgazdasági ág hozzájárult, leginkább az ipar és a piaci szolgáltatások. Az iparon belül különösen a közúti jármű gyártása, a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártása, illetve a villamos berendezés gyártása, a piaci szolgáltatások közül pedig főként a szállítás, raktározás, valamint a szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység bővülése volt jelentős. A növekedést fékezte a mezőgazdaság jelentős visszaesése.

Noha a számokat kommentálva Varga Mihály is azt emelte ki, hogy az első háromnegyedévben milyen jól teljesített a magyar gazdaság, az elemzői konszenzus ugyanis éves bázison 3,9 százalékos növekedést jelzett, miközben, ahogy azt fent jeleztük, a kiigazított adatok szerint 4,1 százalékos volt a bővülés. Az első kilenc hónapban összességében 6,1 százalékkal bővült a magyar gazdaság. A fenti folyamatok fényében egy gyengébb utolsó negyedéves adat sem fogja tehát romba dönteni az éves növekedést, mivel tragikus összecsuklás nem látszik, csak moderált lassulás, így év végén a 2022-es növekedés jó eséllyel 5 százalék körül lehet.

Jön a recesszió?

Érdemes megjegyezni, hogy az összességében nagyon kedvező első kilenc havi számoknál mind a vállalatok, mind a lakosság számára sokkal fontosabb, hogy a következő negyedévekben mi várható. Már csak azért is, mert a vágtató infláció, illetve az elszabaduló energiaárak már a mostani negyedévben visszaköszöntek. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a harmadik negyedévben érdemben, 3,2 százalékra mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumenének éves növekedése a második negyedévi 10,2 százalékhoz képest. Ez azért is figyelemre méltó, mert a választások előtti osztogatások jelentős bérkiáramláshoz vezettek, miközben komoly összegű transzfereket is juttattak a lakosságnak. Ezeknek köszönhetően a belső kereslet és a kiskereskedelem jelentősen felpörgött, ami az év első felében a növekedés egyik legfontosabb pillére volt. Ez viszont a harmadik negyedévben egyértelműen megtört.

Az ipar ugyan várhatóan a negyedik negyedévben is növekedést mutathat, ami az export révén támaszt adhat a GDP-nek. Ugyanakkor az energiaimport, a negyedik negyedévben is rontja majd a nettó export egyenlegét, és visszahúzhatja a bővülést. Az év végén jó eséllyel megérkezik a fordulat az építőiparba is, vissza fognak köszönni az elhalasztott állami és vállalati beruházások. Továbbá az infláció és a megugró energiaárak miatt valószínűsíthető, hogy a háztartások nem csak a kiskereskedelemben fogják vissza a fogyasztásaikat, de kevesebb szolgáltatást vesznek majd igénybe, ennek jelét szeptemberben már láttuk.

A mostani negyedéves bázison mért csökkenés után szinte biztosan ki lehet jelenteni, hogy a fenti okok miatt beköszönt a technikai recesszió, ez a közgazdászok szerint akkor jelentkezik, ha két egymást követő negyedévben csökkenés tapasztalható. Ezt a maga módján egyébként Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is megelőlegezte, amikor azt mondta, hogy az év vége és a jövő év eleje már nem lesz túl erős.

A gyakorlatban a romló külső körülmények és magas bázisok miatt a „nem lesz erős” alatt azt kell érteni, hogy mind az utolsó negyedéves, mind a 2023 első negyedéves számok érezhető visszaesést fognak hozni. Bár nagyon messze van, nem kizárt, hogy a lejtmenet jövőre a második negyedévben is folytatódni fog. Hogy 2023-ban sikerül a magyar gazdaságnak szerény növekedést realizálnia, vagy éves szinten is recesszió lesz az a külső körülmények mellett jelentős mértékben függ majd a hazai gazdaságpolitika alakulásától. Más kérdés, hogy a korábbi elhibázott lépések, legyen szó a költségvetést és a hiányt megbillentő választások előtti osztogatásról, vagy az elmúlt 12 év zsákutcának bizonyuló energiapolitikájáról szűk mozgásteret engednek a költségvetés számára. A fenti okok - kiürült büdzsé és az energiaárak miatt jelentősen romló cserearányok - következtében most üdvözlendő anticiklikus gazdaságpolitikához ugyanis nincs elegendő költségvetési forrás.

Ráadásul a kormánynak úgy kellene megóvni a gazdaságot a recessziótól, hogy közben a vágtató inflációt a jegybanki toleranciasávba visszaszorítsák. Bod Péter Ákos napokban publikált elemzése szerint ilyen varázslatra aligha lesz képes Orbán Viktor és csapata. Ellenben a mostani döntések könnyen elvezethetnek oda, hogy a gazdaság stagnál, esetleg recesszióba fordul, miközben az infláció továbbra is magas 10 százalék feletti marad.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!