Az Egészségügyi Világszervezet és én sem ajánlom a gumi- vagy egyéb kesztyű használatát a tömegközlekedési eszközökön a koronavírus-járvány ellen, mondta Müller Cecília az mfor.hu kérdésére az operatív törzs mai sajtótájékoztatóján.
Az országos tisztifőorvos utalt arra, hogy
a kesztyű a biztonság hamis illúzióját kelti, miközben külső fertőtlenítése gyakorlatilag nem megoldható.
Ehelyett azt javasolja, hogy az üzemeltető cégek rendszeresen fertőtlenítsék a közlekedési eszközök kapaszkodóit, fogantyúit, mi pedig gyakran mossunk kezet, vagy hordjunk magunknál, a zsebünkben fertőtlenítőszert.
A védőkesztyű használata csak egészségügyi és szociális intézményekben javasolt, de azokban sem általánosan, csupán bizonyos helyzetekben - fűzte hozzá.
Minden újabb elhunytnak volt más betegsége
Az országos tisztifőorvos megismételte a reggel már napvilágot látott friss járványügyi adatokat: 15 újabb beteg hunyt el az elmúlt egy napban, így a halálos áldozatok száma 913-ra nőtt. 993-an vannak kórházban, közülük 82-en lélegeztetőgépen.
Az új fertőzöttek száma csaknem 1200, az aktív fertőzötteké több mint 25 ezer, az összes fertőzött száma pedig több mint 35 ezer. Mintegy 9200-an ugyanakkor már meggyógyultak. A hatóságok eddig több mint 800 ezer tesztet végeztek el.
Müller Cecília kiemelte, hogy emelkedik a kórházban ápoltak száma.
Olyan betegségről van szó, amely nagyon gyorsan képes a betegeket középsúlyosból súlyos állapotba vinni, figyelmeztetett.
A 15 új halálesettel kapcsolatban megjegyezte, hogy
mindannyian valamilyen krónikus megbetegedésben szenvedtek, közülük nyolcnak többféle betegsége is volt.
Öt esetben vírusos tüdőgyulladás volt a halál oka, tehát ezek a személyek közvetlenül a koronavírus miatt vesztették életüket.
Müller Cecília szerint az összes eddigi elhunytnál laboratóriumi vizsgálattal igazolták, hogy Covid-fertőzött volt.
A koronavirus.gov.hu honlapra feltöltött adatokból egyébként kiderül, hogy
a 15 elhunyt közül a legfiatalabb 39, a legidősebb 92 éves volt.
Kontroll alatt a járvány?
Kérdésre válaszolva kifejtette: a hatóságok kézben tartják a járványt, minden gyanús esetet kivizsgálnak, és mindenki hozzájut a számára szükséges egészségügyi ellátáshoz.
Ugyanakkor laptársunk, a Privátbankár.hu a közelmúltban számolt be egy olyan koronavírus-fertőzöttről, akinek
a teszt elvégzésétől számítva egy hetet, a tünetek megjelenésétől számítva pedig két hetet kellett várnia a teszteredményére, és mire kiderült, hogy koronavírusos, már túl is volt a betegségen. (Nem a vírust volt nehéz legyőzni – kipakol egy magyar Covid-fertőzött.)
Arra a felvetésre, hogy van-e elég maszk a kórházi dolgozók számára, azt mondta: a kórházparancsnokok tájékoztatása szerint minden intézmény két hétre elegendő tartalékkal rendelkezik az egyéni védőeszközöket tekintve.
A kontaktkutatást és a karantént érintő kérdésre – egy olyan iskolában, ahol fertőzött diák van, mi alapján szabják meg, hogy ki járhat be, és ki nem – kifejtette: a járványügyi hatóság dönti el, hogy ki tekinthető szoros kontaktnak.
Szerinte az minősül annak, aki
hosszabb ideig 1,5 méternél közelebb van egy fertőzött személyhez – főleg, ha zárt térben van a közelében –, vagy aki egy fedél alatt él vele.
Az országos tisztifőorvos a járványról tartott nemzeti konzultáció eredményével kapcsolatban elmondta: a lakosság véleménye egybecseng a járványügyi szabályokkal, az emberek a maszkviselést támogatják leginkább. (Háttéranyagunk: Totális maszkszigor jön az olaszoknál – de van-e ennek értelme?)