A lítium-ion akkumulátorok gyártásához örök vegyi anyagokra (ezek az úgynevezett PFA-k, tehát olyan vegyszerek, amelyek rendkívül lassan bomlanak csak le, és súlyos terhet rónak a környezetre) is szükség van, ami daganatos megbetegedésekhez és más egészségügyi problémákhoz vezethet, írja a HVG a The Guardian nyomán.
A PFA-k (egész pontosan egyik alosztályuk, a bis-FASI) a lítium-ion akkumulátorok nélkülözhetetlen részei. A Texasi Műszaki Egyetem tudósai riasztóan sok ilyen anyagot találtak a környezetben a gyártóüzemek közelében.Sőt, megfigyelték jelenlétüket a távolabbi területeken is, és megállapították, hogy a hulladéklerakókban elhelyezett akkumulátorokból származó PFA jelentős szennyezőforrásnak tekinthető.
A kutatók szerint a legfőbb probléma, hogy nagyon kevés szabályozás vonatkozik a PFA-t tartalmazó akkumulátorhulladékra, amelynek túlnyomó többsége az átlagos szemétlerakóban végzi. Az abból kioldódó PFA-k pedig beszennyezhetik a talajvizet, ami nemcsak helyben jelent problémát, hanem bárhol, ahová a szennyezett víz elkerül.
A kutatók vízből, talajból és levegőből is vettek mintát a 3M egyik minnesotai üzeménél, valamint más létesítményeknél, amelyekről ismert, hogy vegyi anyagokat gyártanak. A talajban és a vízben lévő mérgező anyag mennyisége aggasztó volt.
A bis-FASI egészségre gyakorolt hatásával egyelőre kevés tanulmány foglalkozik, de gerinctelenekkel és zebrahalakkal kapcsolatos információk azt mutatják, hogy már alacsony kitettség esetén is mérhető hatása van az anyagnak. Ez pedig arra utal, hogy ugyanolyan toxikus lehet, mint a PFA-k.