Hatalmas, 1763 milliárd forintos veszteséggel zárta a 2023-as évet a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ez négyszerese az előző évi negatív eredménynek – írja a Portfolio. Emiatt az egyébként fixen 10 milliárd forint jegyzett tőkéjű hazai jegybank saját tőkéje mínusz 1855 milliárd forintra zuhant.
A lap rámutat, a 2022-es 806 milliárd forint után tavaly 1643 milliárd forint volt a nettó kamateredmény, ami a forintárfolyam 2022. őszi stabilizációjához szükséges óriási jegybanki kamatemelésnek az egyenes következménye. Emlékezetes, akkor elvált egymástól az alapkamat és az irányadó kamat, utóbbi egynapos betéti kamatként 18 százalékra is megemelkedett.
A portál megjegyzi, tavaly már az árfolyamnövekedésen sem tudott annyi hozamot realizálni a jegybank, mint egy évvel korábban, mivel a 2023-as évben összességében erősödött a forint az euróval szemben. (Friss árfolyamokért kattintson a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár árfolyamfigyelőjére! >>)
Mi most a teendő? A jegybanktörvény korábban azt mondta ki, a negatív saját tőkét a költségvetésnek kell kipótolnia, ám a jogszabály tavaly módosítása egy olyan gumiszabályt iktatott be ennek a helyére, mely szerint
„ha a saját tőke hosszabb ideig a jegyzett tőke szintje alatt van, a központi költségvetés terhére közvetlenül az eredménytartalék javára történő térítéssel biztosítani kell, hogy elfogadható időn belül – a pénzügyi függetlenség elvének való megfelelés érdekében – legalább a jegyzett tőke mértékének megfelelő mértékű saját tőke álljon az MNB rendelkezésére”.
Az pedig, hogy mit jelent a „hosszabb ideig”, valamint az „elfogadható idő”, azt majd a jogalkalmazó eldönti.