3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt másfél évben 110 ezer kisebb gazdasági szereplő csatlakozott a katához, és több mint húszezer közepes cég a kivához - ismerteti szombati számában a Magyar Idők.

Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára a napilapnak nyilatkozva azt mondta: az adatok azt mutatják, hogy a gazdasági szereplők hajlandóak befizetni az egyszerűbb és alacsony adót. Hozzátette: a kormány ezentúl is segíti majd könnyebb közteherviselési szabályokkal a hazai kis- és közepes vállalkozásokat.

A kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a kata és a kisvállalati adó, azaz a kiva ügyében nyugodtan beszélhetünk sikerről - mondta Izer Norbert, aki a legfrissebb adatokkal támasztotta alá véleményét. Közlése szerint júliusban 285 ezer vállalkozás mondhatta magát katásnak. A múlt esztendő végén 240 ezer tagja volt az adótípusnak, 2016 decemberében pedig 175 ezer.

A létszám másfél év alatt tehát több mint százezerrel emelkedett - közölte az államtitkár, aki szerint az adómódszer népszerűsége nagyon is érthető. A katát a legkisebb gazdasági szereplőknek - az egyéni vállalkozóknak, az egyéni cégeknek, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaságoknak és közkereseti társaságoknak, valamint az ügyvédi irodáknak - alakították ki. A katásoknak - főszabály szerint - havonta ötvenezer forintot kell befizetniük az államkasszába, az összeg lerovásával az érintettek megszabadulnak a társasági és a személyi jövedelemadótól ugyanúgy, mint a járulékoktól és a szociális hozzájárulási adótól. A szabályrendszer nem ró különösebb adminisztrációt az érintett gazdasági résztvevőkre, amelyek így könnyen, s nem túl nagy anyagi ráfordítással letudhatják adókötelezettségüket. Lényeges az is, hogy az Országgyűlés 2016 végén az addigi duplájára emelte a kata bevételi értékhatárát, így most már azok a vállalkozások is választhatják ezt az adómódszert, amelyek havonta egymillió forint bevételre tesznek szert.

Módosultak nemrégiben a kisvállalati adó, vagyis a kiva szabályai is, a módozat január elseje óta 13 százalékos adót kér el. Minden bizonnyal ez a módosítás is hozzájárult ahhoz, hogy számottevően bővült idén a kivások tábora - vélekedett az államtitkár - miközben ugyanis a múlt év végén 15 ezer vállalkozás kivázott, addig ma már viszont több mint 28 ezer követi ezt a szabályrendszert.

Hamarosan ráadásul újabb könnyítés lép életbe - jegyezte meg Izer Norbert. Jelenleg félmilliárdos bevételig léphetnek be a cégek a kivába, az év végén az összeg a duplájára ugrik. E változástól azt remélik a szaktárcánál, hogy újabb kft-k, zártkörű részvénytársaságok és betéti társaságok csatlakoznak a kisvállalati adóhoz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!