- Az Oroszország által Ukrajna ellen 2022. február 24-én indított háború kezdete óta uniós koordináció mellett több mint háromezer ukrán beteget szállítottak át európai kórházakba, hogy ott részesüljenek szakorvosi ellátásban - közölte az Európai Bizottság hétfőn.
- Volodimir Zelenszkij vájcba érkezett, hogy részt vegyen a davosi Világgazdasági Fórumon, és találkozzon svájci vezető tisztségviselőkkel.
- Oroszország naponta mintegy 1000 -1100 újoncot mozgósít fegyveres erőibe – mondta Vadim Szkibitszkij, az ukrán katonai hírszerző ügynökség (HUR) helyettes vezetője az RBC-Ukraine-nak adott, hétfőn megjelent interjújában. Azt is elmondta, hogy 220-250 ezer rubelt fizetnek az újoncoknak, akik ezért aránytalanul nagy mértékben Oroszország legszegényebb és vidéki közösségeiből származnak.
- Oroszország közölte, hogy több mint 200 ukrán hadifoglynak szabott ki hosszú börtönbüntetést, néhányan pedig életfogytiglani börtönbüntetést kaptak. Az RT állami hírügynökség a nyomozóbizottság egyik forrására hivatkozva azt mondta, hogy a megszállt Ukrajnában 242 katonát ítéltek el.
- Ukrajna kijelentette, hogy az Azovi-tenger térségében lelőtt egy orosz A-50-es kémrepülőgépet és egy II-22-es parancsnoki repülőgépet.
- A Kreml közölte, hogy Oroszország minden területen fejleszti kapcsolatait "partnerével", Észak-Koreával, és továbbra is erősen támaszkodnak az országok vezetői között a tavalyi orosz űrkilövő központban kötött egyezményekre.
- Az Egyesült Királyság bejelentette, hogy a hidegháború óta az egyik legnagyobb, 20 000 fő kiszolgáló személyzetet küld a NATO egyik legnagyobb hadgyakorlatára. Grant Shapps védelmi miniszter ezt követően beszédet mondott, amelyben arra figyelmeztetett, hogy szerinte 2024-ben a világ veszélyesebbé válik, és Nagy-Britanniának, illetve szövetségeseinek meg kell küzdenie az olyan „irracionális” hatalmakkal, mint Oroszország, Kína, Irán és Észak Kórea.
- Az ENSZ és partnerei 2024-ben 4,2 milliárd dollár (3,3 milliárd font) támogatást kértek az adományozóktól a háború által elpusztított ukrajnai közösségek, valamint az ukrán menekültek támogatására. Martin Griffiths, az ENSZ segélyszervezeti vezetője erre szólította fel a genfi diplomatákat: „Kérjük, ne felejtsék el Ukrajnát, miközben a világon sok más helye is megragadja a figyelmünket.” (The Guardian, MTI)