2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nem váltotta be a reményeket ez a vírusölőnek mondott ellenszer, nincs tudományos megerősítés a hatásosságáról.

Japánon és Kínán kívül egyedül Magyarországon használják koronavírus ellen a favipiravirt, amit eredetileg influenza ellen fejlesztettek ki. Az újabb kutatási eredmények azonban azt mutatják, hogy egyik vírus ellen sem megfelelően hatékony a szer, itthon mégis háziorvos is felírhatja, és ingyen kiváltható a gyógyszertárakban - írja a 24.hu.

Pilisborosjenőn még gyár is épült a favipiravir előállítására (fotó: MTI)
Pilisborosjenőn még gyár is épült a favipiravir előállítására (fotó: MTI)

A lap emlékeztet: a magyar kormány még 2020 áprilisában behozott 400 ezer tablettányi favipiravirt Kínából, majd később Japánból is jöttek szállítmányok. A szert 2014-ben engedélyeztették először orvosi használatra, az évek alatt nagyjából kiderült már, milyen mellékhatásokkal és veszélyekkel kell számolni a szedése alatt. Tavaly március óta pedig már a háziorvosok is felírhatják.

Azt nem lehet kijelenteni, hogy semmilyen szituációban nem működik, de a mellékhatásokat és a potenciális járványügyi következményeit tekintve egyáltalán nem indokolt, hogy a mai napig nemcsak használjuk, de a háziorvosoknak ajánlott is, hogy felírják, ha koronavírus-pozitív beteg jelentkezik náluk. A kormány saját tájékoztatása szerint 2021 novemberéig 167 392 doboz favipiravirt váltottak ki a gyógyszertárakból - közölte a portál, amely kiemelte, hogy minden kormányzati állítással szemben semmilyen klinikai kutatás nem támasztotta alá a szer hatásosságát. 

Mint fogalmazott: "itthon mégis afféle csodaszerként állítják be a favipiravirt, annak ellenére, hogy a mérleg nyelve erősen abba az irányba billen, hogy a szernek nem sok haszna van a járvány során."

Azzal magyarázta ezt, hogy a pozitív eredményt hozó kutatások leginkább a korai felhasználást vizsgálták, azaz akkor kezdték el adni a favipiravirt, amikor a betegnek még nagyon enyhe tünetei voltak, vagy éppen csak pozitív lett a tesztje. Ilyenkor klinikai javulást feljegyeztek néhány esetben, de szinte semmilyen olyan kutatás nem készült, amely alátámasztotta volna, hogy a szer hatásos a halálozás vagy a kórházba kerülés ellen.

"Kórházi eredmények egyedül Kínában mutattak pozitívumot a járvány elején, de erre sem készültek nagyobb tudományos kutatások, csak tapasztalati beszámolókból tudunk róla." - toldotta meg a lap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!