8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alaposan megnőtt a fővárosi polgármesterek étvágya az állampapírok iránt, főleg az idén busás kamatot hozó Prémium Magyar Állampapír volt népszerű a körükben. Emellett egyre többen adják ki lakásukat, és többük jelentős készpénzt is tart otthon. Van olyan kerületvezető, akinek lovai, másiknak zsebóragyűjteménye van.

Tavaly év elejéhez képest eget rengető változások nem történtek a főpolgármester és a kerületi polgármesterek vagyonában, de azért lapunk pár érdekességet felfedezett a friss vagyonnyilatkozatokban.

Matolcsy György boldog lehet

Budapesten több kerületi polgármester is megfogadta Matolcsy György felhívását, és megtakarításait állampapírba fektette vagy épp a meglévőket gyarapította. Így tett például Őrsi Gergely, a II. kerület vezetője, aki a tavalyi 5,5 millió forint után idén már 7,5 millió forintot tart ilyen eszközben. Soproni Tamás viszont most kezdett „állampapírbizniszbe”. A terézvárosi kerületvezető tavaly 1 millió forint értékben Egyéves, illetve kétszer 1 millió forint értékben Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP) vásárolt. Egyéves Magyar Állampapírja a vagyonnyilatkozatban feltüntetett sorozatszáma tanúsága szerint 9 százalékot, míg PMÁP-jai az előző évi infláció felett 0,75, illetve 1,5 százalékot kamatoznak.

A polgármesterek is rákaptak az állampapírokra. Fotó: MTI
A polgármesterek is rákaptak az állampapírokra. Fotó: MTI

Szintén PMÁP-ban tartja megtakarításai jelentős részét Horváth Tamás. A XVII. kerületi polgármester tavaly ilyenkor 5 064 ezer forintot, most már 5 654 ezer forintot szerepeltetett ezen a soron, ámbár lehet, hogy növekedés csupán a kamat halmozódása miatt történt. Szintén állampapírba fektetett tavaly óta Szaniszló Sándor. A XVIII. kerület vezetője augusztusi lejáratú Egyéves Magyar Állampapírt vett 15,2 millió forint értékben, mely 9 százalék kamatot fog neki fizetni. Kispest polgármesterének vagyonában nem történt jelentős változás, amiért mégis beleillik ebbe a sorba, hogy Gajda Péter is birtokol 2 millió forintnyi PMÁP-ot.

Tóth József, a XIII. kerület első embere viszont alaposan átrendezte befektetéseit, ő olyan, aki megszabadult az állampapírtól. Az angyalföldi kerületvezető tavaly ilyenkor még hétféle értékpapírban 39,5 millió forintot tartott, de friss vagyonnyilatkozata szerint már csak négyféle befektetésben csupán 34 millió forintnyi értékpapírja van, többek közt megvált valamivel több mint 5 millió forintnyi PMÁP-jától is.

Polgármester-háziurak/hölgyek

Több polgármester vagyonnyilatkozatában ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet is feltüntet. Hogy mely ingatlanját adja az adott kerületvezető, arról a vagyonnyilatkozatokban nincs információ, de a fővárosi albérletpiacról elég jó pillanatkép készíthető ennek révén is.

Például V. Naszályi Márta megemelte kiadott lakása bérleti díját. Az I. kerület vezetője a tavalyi (és tavalyelőtti) havi 121 ezer forint helyett már 170 ezret kér el bérlőjétől minden hónapban, ami 40 százalékos emelkedés. Szintén lakáskiadással egészíti ki polgármesteri fizetését Őrsi Gergely. Ő azonban az eddigi havi 150 ezer forintos bérleti díjon nem emelt. Az óbudai albérletpiacról mutat képet a kerület első emberének vagyonnyilatkozata: Kiss László a korábbi 150 ezer forint helyett már 160 ezret kér el a lakótól havonta. Kiss emellett egy 8 hektáros szántót is bérbead, amiért eseti jelleggel 108 ezer forintot kap. A földrészletet most örökölte meg, ebben azonban közös tulajdon miatt elég kicsi tulajdonrésze van.

Lakáskiadásból is gyarapodik a polgármesteri vagyon. Fotó: Mfor / Mester Nándor
Lakáskiadásból is gyarapodik a polgármesteri vagyon. Fotó: Mfor / Mester Nándor

Kovács Péter is örökölt, mégpedig két olyan ingatlant, melyben korábban is volt tulajdonrésze. Ennek révén saját városrészében, a XVI. kerületben egy lakótelepi lakásnak és egy kulcsi zártkertnek lett tulajdonosa az eddiginél nagyobb arányban. Valószínűleg ennek a lakótelepi lakásnak a kiadásából származik az a havi 200 ezer forint, amit idén már ingatlan-bérbeadás jövedelme címen tüntetett fel vagyonnyilatkozatában.

A legnagyobb összegű bérleti díjat Gajda Péter szedi be. A kispesti polgármester a tavalyival azonos összegű, havi 260 ezer forintos bérletidíj-bevételt szerepeltetett vagyonnyilatkozatában. Újdonság viszont, hogy Karsay Ferenc is belevágott a bérbeadási üzletbe. A dél-budai városrész első embere is kiadja lakását, ez tavalyhoz képest újdonság a vagyonnyilatkozatában. Ő havi 75 ezer forintot kér bérlőjétől.

Az örök vesszőparipa: a készpénz és az autók

Számos polgármester vagyonnyilatkozatában jelentős mennyiségű készpénzvagyont is bevall. (Na, ettől viszont nem lehet boldog Matolcsy György!) Ők azok:

  • Kiss László (III. kerület): 800 ezer forint,
  • Soproni Tamás (VI. kerület): 500 ezer forint,
  • László Imre (XI. kerület): 14 millió forint,
  • Pokorni Zoltán (XII. kerület): 3,2 millió forint,
  • Horváth Csaba (XIV kerület): 2,45 millió forint,
  • Kovács Péter (XVI. kerület): 2 millió forint,
  • Horváth Tamás (XVII. kerület): 1,25 millió forint,
  • Szabados Ákos (XX. kerület): 650 ezer forint,
  • Karsay Ferenc (XXII. kerület): 16 millió forint,
  • Bese Ferenc (XXIII. kerület): 1,4 millió forint.

Vagyis a huszonhárom kerületi polgármester „párnacihájában” összesen legalább 42 millió forint pihen.

A polgármesteri gépjárműparkban is történtek változások. Őrsi Gergely beszerzett egy 1991-es évjáratú Suzuki Samurai LXE típusú terepjárót. A Használtautón ehhez közeli évjáratot nagyjából 600 ezer forintért kínálnak. Niedermüller Péter tavaly eladta 2017-ben vásárolt Skoda Kodiaq típusú autóját. Bár részleteket nem tudunk az erzsébetvárosi polgármester korábbi járművéről (így például az évjáratát sem), de a Használtautón egy ilyen évjáratú kocsi ára 6,5 millió forintnál kezdődik, a felső határ pedig 10 millió. Szabados Ákos Volkswagen-rajongóként egy régebbi és egy újabb bogárhátút is birtokolt, emellett volt egy VW Sciroccója és egy Chryslere is. A pesterzsébeti polgármester friss vagyonnyilatkozatában azonban utóbbi kettő már nem szerepel.

Szabados Ákosnak megvan még a bogárhátúja. Fotó: Wikipedia
Szabados Ákosnak megvan még a bogárhátúja. Fotó: Wikipedia

És egy pár lóerővel kevesebb: Szentgyörgyvölgyi Péter belvárosi kerületvezetőnek továbbra is megvan mind az öt lova, melyek a vagyonnyilatkozat tanúsága szerint egyáltalán nem meglepő módon egy-egy évet öregedtek.

Talán érdemes megemlíteni, hogy Baranyi Krisztina a tavalyi évben meglévő pesterzsébeti ingatlana mellé vásárolt egy 12,69 négyzetméteres „külszíni gépkocsibeállót” is, ennek felerészben tulajdonosa a polgármester asszony. Autója viszont saját tulajdonában továbbra sincs Ferencváros polgármesterének.

Örökségek, érdekességek és furcsaságok

Egy esetben találtunk olyan jelentős mértékű vagyongyarapodást, melynek forrása a vagyonnyilatkozatból nem derült ki. László Imre egy éve még 35 millió forintnyi CIB Alapokat és 7 millió forintnyi készpénzt szerepeltetett vagyonnyilatkozatában, ám a mostani dokumentum tanúsága szerint a kerületvezető tulajdonában már 64 milliónyi Erste Alapok és 14 millió forintnyi készpénz van. Mivel az újbudai polgármester sem ingatlanjától, sem autójától nem vált meg, így kérdés volt, hogyan sikerült havi bruttó 1,5 millió forintos polgármesteri fizetéséből és 350 ezer forintos nyugdíjából ekkora gazdagodást elérni. Az ellentmondásról megkérdeztük a polgármestert, aki arról tájékoztatott, lakásának eladása folyamatban van, amiből 14 millió forint foglaló folyt be. Emellett kapott 3,3 millió forint jutalmat, életbiztosításának felmondásából pedig csaknem 2 millió forint folyt be. A kerület vezetője azt is hozzátette, havonta 820 ezer és 1,2 millió forint között tudott megtakarítani.

„Nincs játékszenvedélyem és ezzel kapcsolatos extra kiadások, egyszerű, hétköznapi életet élek ehhez társuló kiadásokkal”

– fűzte hozzá válaszában László Imre.

Két polgármester esetében fedeztünk fel olyan vagyonelemeket, melyek az utca embere, de még az újságíró számára is furcsának tűnnek. Szentgyörgyvölgyi Péter lovai mellett Óbuda polgármesterének vagyonnyilatkozata tartalmaz ilyen érdekességet. Kiss László szenvedélyes gyűjtőnek tűnik:

könyv- és érmegyűjteménye mellett idén már zsebóragyűjteményt is feltüntetett a dokumentumban.

Az óbudai polgármester szenvedélyes gyűjtő. Fotó: Pexels
Az óbudai polgármester szenvedélyes gyűjtő. Fotó: Pexels

Említettük már, hogy Kiss László óbudai, illetve Kovács Péter XVI. kerületi polgármester ingatlanvagyonát örökségek gyarapították. Náluk is jelentősebb vagyonhoz jutott ilyen tragikus módon Horváth Csaba. A zuglói polgármester édesapja elhunyta révén saját kerületében egy ikerházra, Kőbányán egy társasházi lakásra, Siófokon három lakásra, Balatonkenesén pedig szántóra, szőlőre, rétre és rajta levő gazdasági épületre, valamint 15 millió forintra tett szert.

Na, és a főpolgármester

Karácsony Gergely vagyonában saját bevallása szerint nagy változás nem történt. A főpolgármester bankszámláján a tavalyi 1 millió forint után most 2,5 millió forint található, eközben tavaly még 30,2 millió forintra rúgó banki kölcsöne már csak 28,5 milliót tesz ki. Emellett továbbra is megvan egy közelebbről meg nem nevezett magánszeméllyel szemben fennálló 9 milliós tartozása. A városvezető havi 20 ezer forintot tehet félre még a régi típusú lakástakarékpénztárban, erre utal, hogy az itt halmozódó megtakarítása – a 72 ezer forintos állami támogatással együtt – körülbelül 310 ezer forinttal, 2,7 millió forintra nőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!