Ha a foglalkoztatottsági adatokról van szó, a nemzetközi összehasonlítást elnézve nem sok ok lehet a panaszra, hiszen Magyarország jócskán az OECD-s átlag felett teljesít ezen a téren: a legfrissebb elérhető, 2023. I. negyedévére vonatkozó számok szerint a 15-64 évesek körében a ráta 74,6 százalékon állt, míg a munkanélküliségi mutató 3,8 százalék volt ugyanebben az időszakban.
Ahogy az az általunk készített grafikonon is látszik, a jó munkaerőpiaci adatoknak köszönhetően mindkét mutatóban az élvonalban helyezkedik el, a Visegrádi Négyek országai közül egyedül Csehországban mértek jobb számokat, itt a foglalkoztatottság 75,9 százalék, míg a munkanélküliség 2,6 százalék volt.
Kinek, mennyit ér a munkája…
A szép teljesítményt mutató adat után jöjjön egy olyan eredmény, amelyre egyáltalán nem lehetünk büszkék, hiszen a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet számai segítségével összehasonlítottuk az egyes országok bérszintjét is. Az egyébként 38 tagú OECD 34 országból közölt friss béradatokat 2022-ből.
A tárgyévben Mexikó, Görögország és Szlovákia rendelkezett rosszabb számokkal, mint hazánk, ezen országokban 16 685 dollár, 25 979 dollár, és 26 263 dollár volt az átlagbér, alig lemaradva a magyarországi 28 475 dollár mögött - a bérek mindegyikét bruttóban tüntették fel. Mindez persze azt is jelenti, hogy az OECD 30 országában magasabbak voltak a fizetések 2022-ben, mint idehaza, az akkori forint árfolyamon nagyjából 10,62 millió forintnak megfelelő összeg, azaz havonta nagyjából bruttó 885 ezer forint.
A pontosság kedvéért ugyanakkor fontos megjegyezni, az, hogy a statisztikában szereplő hazai átlagbér jelentősen magasabb, mint a KSH által havonta közölt adat, azzal magyarázható, hogy az OECD módszertanában az átlagfizetéseket úgy számolták, hogy a nemzeti számlákon alapuló teljes bérköltséget elosztották a gazdaságban foglalkoztatottak átlagos létszámával, majd ezt megszorozták az egy teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóra jutó átlagos heti munkaidő és az összes munkavállaló átlagos heti munkaidejének arányával. 2022-ben a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján egyébként a hazai átlagbér havonta bruttó 515 800 forint volt.
Mennyire tudják tartani a lépést a magyar bérek?
Az általunk alkalmazott 10 éves visszatekintés mindezek mellett arra is lehetőséget ad, hogy a fizetések növekedésének ütemét is kiszámoljuk, ezzel is viszonyítva a magyar lakosság helyzetét más országokéhoz.
Az egyértelmű, hogy a laptársunk, a Privátbankár által, a 2021-es adatokból készített statisztikához képest 2022-ben jobb volt a helyzet, hiszen a magyar bérek 2012 és 2022 között 21,14 százalékkal növekedtek, szemben például az OECD-átlagfizetések 9 százalékos emelkedésével. Lengyelország ugyanakkor továbbra is verhetetlen, hiszen itt a járandóságok 31,9 százalékkal szökkentek meg 10 év alatt.
Ok az örömre azonban még így sincsen, hiszen ameddig az OECD-s bérszínvonal több mint 40 százalékkal magasabb a hazainál, a hőn áhított felzárkózáshoz jóval többre lenne szükség, mint 21 százalékos emelkedésre tíz év alatt.