4p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai rendfenntartó erőket évtizedek óta olyan felszerelésekkel látják el, melyeket az USA hadserege is használ. A mostani túlkapások miatt döntött úgy a két nagyváros, hogy a rendőrségtől elvont összeget szociális kiadásokra fordítja. Minneapolis viszont úgy döntött, hogy egyenesen feloszlatja rendőrségét.

Bill de Blasio, New York város demokrata párti polgármestere vasárnap bejelentette: csökkenti a rendőrség költségvetését, s az összeget a városban élő afroamerikaiak szociális helyzetének javítására fordítja. Hasonló döntést hozott pénteken Los Angeles szintén demokrata párti polgármestere, Eric Garcetti is, aki 250 millió dollárral csökkenti a rendőrség költségvetését, s a felszabaduló pénzt szintén a feketék és más kisebbségek helyzetének javítását szolgáló programokra fordítja.

A lépés jelentős: az amerikai rendőrség költségvetésébe a 90'-es évek óta óriási pluszösszegek áramlottak, melyet az úgynevezett 1033 program tett lehetővé. Ezt még Bill Clintont indította el 1997-ben, lényegében arról szól, hogy az amerikai hadsereg átadhat felszereléseket a belföldi rendfenntartó erőknek. Az USA rendőri erői ezért konkrétan olyan fegyvereket, felszereléseket használnak, melyeket az amerikai hadsereg pl. Afganisztánban vetett be. A Pentagon által a helyi rendőrségeknek adományozott felszerelések értéke a 2010-es években lőtt ki igazán, a Forbes hat évvel ezelőtti összesítése szerint 2010-ben 212,6 millió, 2011-ben 498,5 millió, 2012-ben 532,4 millió, 2013-ban 449,3 millió, majd 2014-ben 752,3 millió dollárt értek.

Katonai járművet vet be a rendőrség egy tömegoszlatáson Santa Monicában, 2020. május 31-én. (Fotó: New York Times / Bryan Denton)
Katonai járművet vet be a rendőrség egy tömegoszlatáson Santa Monicában, 2020. május 31-én. (Fotó: New York Times / Bryan Denton)

2014 vízválasztó volt a program életében, az azévi, fergusoni zavargásoknál már kirívóan látványos volt a tömegoszlatásra bevetettt rendőrség egységek katonai felszereltsége. Az egyre hangosabb belföldi kritikákra Barack Obama elnök 2015-ben azzal reagált, hogy limitálta a rendőrségnek átadható katonai eszközöket. A Pentagon 2017-es jelentése szerint azévben 126 páncélozott járművet, 138 gránátvetőt és 1623 bajonettet juttattak vissza a helyi rendőrségek a hadseregnek az Obama-limit miatt.

Csakhogy erre Donald Trump azzal reagált, hogy eltörölte az elődje által felállított korlátozásokat, újraindítva a harcászati javak átvételét. Trump azzal indokolta a lépést, hogy a rendőröknek szüksége van a felszerelésekre, hogy meg tudják védeni magukat és a közösségeiket.

Feloszlatják a minneapolisi rendőrséget

A minneapolisi önkormányzat feloszlatja a rendőrséget, jelentette be vasárnap Lisa Bender, a városi tanács elnöke. Bender, a baloldali többségű városi tanács több tagjával együtt egy minneapolisi parkban rendezett nagygyűlésen jelentette be a döntést. Mint mondta: "eltökéltek vagyunk abban, hogy véget vessünk városunk és a minneapolisi rendőrség mérgező viszonyának, véget vessünk az eddig ismert rendőri politikának és újrateremtsük a közbiztonság rendszerét". A bejelentést azt követően tették meg, hogy több minneapolisi intézmény, köztük a Minnesota Egyetem és a minneapolisi állami iskolák szervezete - megszakította a kapcsolatait a rendőrséggel.

Bender bejelentése után Jacob Frey polgármester közleményt adott ki. Ebben leszögezte, hogy "fáradhatatlanul munkálkodik a mély, strukturális reformon és a rendőrség soraiban tapasztalható rendszerszerű rasszizmus megoldásán", de nem támogatja a rendőrség feloszlatását.

A bejelentésről tudósító minneapolisi helyi televízió, a KARE 11 felidézte, hogy Jacob Frey háza előtt szombaton tüntetők jelentek meg, követelve a rendőrség finanszírozásának teljes megszüntetését és aztán a rendőrség feloszlatását is. Amikor Frey megjelent a háza előtt, kifütyülték.

A minneapolisi rendőrség nem kommentálta a városi tanács döntést. Vasárnap Paul DiGiacomo, a New York-i rendőrség nyomozói részlegének elnöke azt nyilatkozta: bármely rendőrség finanszírozásának megvonása "recept a katasztrófára". Hasonlóképen nyilatkozott vasárnap Andrew Cuomo, New York állam demokrata párti kormányzója is. Emlékeztetett arra, hogy New York város utcáit az elmúlt napokban elárasztották a vandálok, a gyújtogatók és a fosztogatók, s a város lakói rémületben éltek. Vajon ha nincsenek rendőrök, ki fékezné meg ezeket az erőszakos embereket? - fogalmazta kérdésbe az álláspontját a kormányzó.

Közben vasárnap Mitt Romney, Utah állam republikánus szenátora a Twitteren közzétett egy képet magáról, amint Washingtonban a Black Lives Matter (Fekete életek számítanak) aktivistáival menetel a tüntetők között. A milliárdos üzletember szájmaszkkal vonult a tüntetőkkel. Előző nap az apjáról tett közé egy fotót, amint az 1960-as években Detroit egyik elővárosában a polgári jogi mozgalom egyik felvonulásán vett részt. George Romney 1963 és 1969 között Michigan állam kormányzója volt.

(New York Times, Forbes, MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!