Nyíregyházán, Budapest észak és központi területein, Debrecenben növekedő tendenciát mutattak ki az új koronavírus örökítőanyagának mennyiségében a 36. héten végzett szennyvízvizsgálatok
- áll a Nemzeti Népegészségügyi Központ friss jelentésében, mely a szennyvízvizsgálatok aktuális tapasztalatairól számol be.
A szennyvízben észlelt koncentráció-növekedés 4-10 nappal előzi meg a tünetes megbetegedések számának növekedését, de a módszer a behurcolt eseteket és az egyedi gócokat nem méri. Az eredmények tehát arra utalnak, hogy
az ország nagyobb részén megindult a közösségi terjedés.
Szombaton írtunk arról, hogy a számítások alapján mely megyékben robbanhat be a leginkább a koronavírus a közeljövőben. A 100 ezer lakosra vetített esetszámok alakulása alapján elsődlegesen Budapesten jósoltunk komolyabb felfutást, a lista második helyére Hajdú-Bihar megyét tettük. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a hetedik helyen állt, de a friss szennyvíz-adatok alapján hamarosan előbbre fog törni.
Mint ismert, az NNK május óta végez szennyvízvizsgálatokat az új koronavírus örökítőanyagának kimutatására. A vizsgálatok Budapesten kezdődtek, jelenleg heti mintavétel történik a fővárost ellátó három szennyvíztelepen, a megyeszékhelyeken, és néhány vidéki városban.
Az NNK felhívja a figyelmet, hogy tartsunk be minden olyan elővigyázatossági intézkedést, amit tavasszal megtanultunk, de úgy tűnik, mostanra már elfelejtettünk. Vagyis:
- ha koronavírusos tüneteket észlelünk magunkon, maradjunk otthon, és értesítsük a háziorvosunkat
- kerüljük azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak
- lehetőleg tartsuk a szociális távolságot, ahol nem lehet ott viseljünk orrot és szájat eltakaró maszkot
- viseljük maszkot az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön
- gyakran és alaposan mossunk kezet
- akinél külföldi tartózkodás vagy egyéb ok miatt hatósági házi karantént rendeltek el, az szigorúan tartsa be.
És még arra is emlékeztetnek minket, mindez miért fontos: hogy meg tudjuk előzni a fertőzés terjedését, és el tudjuk kerülni a további, a mindennapi életünket korlátozó intézkedések bevezetését.