Rómában, a Via Giulia 1. szám alatt található impozáns épületre egy évvel ezelőtt, 2020. novemberében írt ki közbeszerzést a Külgazdasági és Külügyminisztérium, s a nyertes pont egy évre rá, 2021. november 20-án írhatta alá a szerződést a Római Magyar Akadémia épületegyüttesének teljes körű restaurálási kiviteli tervére, építési engedélyezési- és tender szintű tervdokumentáció készítésére, valamint az építési engedély megszerzésére.
A tenderre nyolc céget hívtak meg, közülük került ki győztesen a ZDA-Zoboki Építésziroda Kft. A közel 1 milliárd forintos tervezőmunkánál pedig nem állnak majd meg a költségek, hiszen a washingtoni magyar nagykövetség felújítása is ennek többszörösére rúgott, amivel laptársunk, a Privátbankár.hu cikke foglalkozott részletesen.
A Római Magyar Akadémia egy 2 790 négyzetméteres telken áll, és két épületét tervezik felújítani, a Falcoineri Palotát és a Palazzinát, mindkettő műemléki védelem alatt áll, a két ingatlant pinceszinti folyosó köt össze. A Falconieri Palota közel 6 ezer négyzetméter, a Palazzina 900 négyzetméter. A munka tervezett időtartama 550 munkanap.
A nyertes ZDA-Zoboki Építésziroda Kft. tehát ismét nagy értékű beruházást nyert el, a projekt végleges összértéke ugyanis 939 130 600 forint. Zobokiéknak azonban már most szerződést kellet módosítaniuk, ugyanis az olasz hatóságoknál eddig fellelt, engedélyezett tervanyag és a Palazzo Falconieri jelenlegi állapota között eltéréseket találtak, sőt, hasonló különbségeket tapasztaltak a Palazzina engedélyezett tervanyaga és a tényleges, jelenlegi állapota között is, ezért többlettervezési feladatokat is el kell végezniük.
Az Ybl-díjas Zoboki Gábor építész vezette cég nevéhez kötődik többek között a Művészetek Palotája, a Ludovika Campus egyes tájépítészeti és környezetalakítási munkálatai, valamint olyan jelentős műemléki rekonstrukciók, mint a Miniszterelnökségnek helyet adó Karmelita kolostor, de az Operaház felújítása is (melyről korábban maga Zoboki Gábor beszélt lapunknak).
A nyertes cég számain jól látszik, hogy az elmúlt években is nagy megbízásokat teljesített, sőt tavaly a világ legnagyobb irodáival - köztük Zaha Hadid építészirodájával - állt versenyben több nemzetközi tervpályázaton is. Tény, hogy kevés hazai építésziroda rendelkezik külföldi tapasztalatokkal. Ennek és több jelentős piaci megbízásnak is köszönhetően a 2016-os 532 millió forintos nettó árbevételükből 2020-ra 1,6 milliárd forintot produkáltak. Nyereségük is hasonlóan alakult, hiszen 2016-ban 49 millió forint, míg 2020-ban már 391 millió forint volt adózás utáni profitjuk.
Collegium Hungaricum Európa több városában található, Róma mellett Bécsben, Berlinben, Párizsban, Münchenben és a belgiumi Leuvenben. Ezek célja segíteni a külföldön tanuló diákokat és megismertetni a magyar kultúrát az adott országban.
A Római Magyar Akadémia jogelődjének az 1895-ben alapított Római Magyar Történeti Intézet tekinthető, amely 1913-ig működött. Tíz évvel később, 1923-ban alapították újjá, e második tevékenységi periódusa 1948-ig tartott. Ezt egy újabb, az előbbinél hosszabb interregnum követte. 1965-ben lépett életbe a Magyar Népköztársaság és az Olasz Köztársaság közti kulturális egyezmény, amely egyes rendelkezései a Római Magyar Akadémiát is érintették, annak értelmében a Római Magyar Akadémia fenntartását és működését is támogatnia kel a feleknek. Ez érinti a tudomány, a művészetek és az irodalom területét is. A tudományos és kulturális kapcsolatok ápolásának érdekében az intézet által szervezett tanulmányutakat, kiállításokat és programokat is felkarol a két ország. Az intézmény fennmaradásához nagy mértékben hozzájárulhatott az is, hogy az egyezményben foglaltak szerint a két ország elősegíti a könyvek, kiállítások, tudományos anyagok cseréjét is, támogatva ezzel a két ország között utazó tudósokat is - írja a Wikipedia.