A héten tette közzé a Kormányzati Tájékoztatási Központ, hogy hét tagú stratégiai tanácsadó testületet hoz létre Orbán Viktor. Az indoklás szerint ugyanis a veszélyek korában élünk, Magyarország békéjének és biztonságának erősítése, valamint a magyar emberek életfeltételeinek javítása a kormány fő célja, ennek támogatásáért született döntés a kormány mellett állandó jelleggel működő stratégiai tanácsadó testület megalakításáról.
A stratégiai tanácsadó tesület az akkori közlés szerint elemzésekkel és tanácsokkal segítse a kormány és a miniszterelnök munkáját a kormányzás egyes területeinek stratégiai szempontból történő áttekintésével, különös tekintettel a kormányzati működés szuverenitási, társadalmi, gazdasági, biztonsági, kulturális és egyéb kockázatokkal szembeni ellenálló képességére.
A szerda este megjelent Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szinte szó szerint ezt az indoklást hozza a testület létrehozásáról. A határozatból kidetül: a testület meghallgathatja a tárgykörben felelős minisztereket, valamint a miniszterek irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek vezetőit, illetve háttéranyagokat kérhet kormányzati szervektől.
A testület elnöke a határozat szerint a miniszterelnök politikai igazgatója - jelenleg Orbán Balázs tölti be ezt a pozíciót. A testület tagjait a miniszterelnök kéri fel, tevékenységükért államtitkári illetménnyel azonos szintű tiszteletdíj és juttatások járnak, amiről azonban a tagok tetszés szerint lemondhatnak.
Az elnökön kívül a testület további 6 tagja a korábbi közlés szerint
- Bakondi György belbiztonsági főtanácsadó,
- Kovács Árpád,az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács volt elnöke,
- Kovács József nemzeti információs államtitkár,
- Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat korábbi elnöke,
- Papp Károly polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár
- Stumpf István korábbi kancelláriaminiszter.