7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A külügyminiszter még erősebbre fűzné az oroszokkal az energetikai kapcsolatokat, miközben Orbán Viktor a gazdasági terveiben energiafüggetlenségről álmodozik. A megjelölt 2032-es időpontra az orosz orientációtól függetlenül is irreális ez az elképzelés.

Erről lesz szó a cikkben:

  • Mit mutatnak a statisztikák?
  • Reális, hogy 2032-ben függetlenedhetünk az orosz gáztól?
  • Megoldás lehet a megújuló energia?
  • És a vízerőművek?
  • Merre tovább, akkumulátorgyárak?

Orbán Viktor a közelmúltban többször beszélt a gazdasági terveiről, amelynek egyik sarokpontja az energiafüggetlenség. Az őszi parlamenti nyitányon például úgy fogalmazott, hogy

rohamléptekkel közeledünk az energiafüggetlenség felé, míg egy másik megszólalásában még céldátum is elhangozott. Eszerint 2032-re elérhetjük az energiafüggetlenséget.

Ez jól hangzik, de ha tényleg megvalósulna valóban az ország energiafüggetlensége, akkor könnyen lehet, hogy a kormányfő, valamint a külgazdasági és külügyi tárca irányítója, Szijjártó Péter között komoly nézeteltérés alakulna ki. Utóbbi ugyanis elkötelezett híve az orosz energiahordozóknak, rajta kívül egyetlen olyan európai külügyér sincs, aki a háború kitörése óta 11 alkalommal látogatott Oroszországba.

Orbán Viktor többször beszélt az elmúlt hetekben az energiafüggetlenségről
Orbán Viktor többször beszélt az elmúlt hetekben az energiafüggetlenségről
Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

A múlt héten Szentpéterváron járt, a Nemzetközi Gázfórumon, az eseményről beszámolva a közösségi médiában azt írta: "Ha tetszik, ha nem, a realitás az, hogy hazánk biztonságos és kedvező áron történő földgázellátása nem lehetséges az Oroszországgal való együttműködés nélkül". Hogy mennyire kedvező áron történik az ellátás, arról már számos alkalommal írtunk. A független szakértők többsége úgy véli, hogy a tőzsdei árnál nagyjából 6-10 százalékkal magasabb összegért, amelyet most az oroszoknak fizetünk, sem kedvezővé, sem kiválthatatlanná nem teszi elvileg az orosz gázt. Nem véletlen, hogy az Európai Parlamentben is terítékre került, hogy míg a többi uniós ország igyekszik az orosz gázról leválni, addig Magyarország lépést sem tesz a függetlenedés felé. Ráadásul a 2021-ben kötött 15 éves hosszútávú szerződés miatt, ha akarnánk sem tudnánk olyan könnyen búcsút inteni a Gazpromnak.

De a statisztikák szerint általában véve is nagyon erős függőségi helyzetben vagyunk az orosz energiahordozóktól. Az utóbbi években nem történt érdemi lépés a szuverenitás felé, elég csak arra gondolni, hogy Magyarország a háború után is foggal-körömmel ragaszkodik Paks 2 kapcsán a Roszatomhoz. Ahhoz a céghez, amely hosszú évek alatt képtelen volt olyan tervdokumentációt prezentálni, amely megfelelne a magyar és az uniós szabályoknak, és amely nélkül az erőmű műszaki kivitelezése (tehát nem a betonozás, amely már folyik) megtörténne. A sokéves csúszás egyébként a minisztert is zavarja, igaz, a laptársunknak, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankárnak idén tavasszal adott interjúban a probléma forrását, az orosz céget mégsem nevezte meg. De nemcsak a földgáz és az atomenergia, hanem az olajimport révén is megmaradt az orosz függőségi viszony.

Nem véletlen, hogy az általunk megkérdezett szakértők szerint az Orbán Viktor által vízionált 2032-es dátumra szerintük nincs realitása az energiafüggetlenedésnek. Elképzelhetetlennek tűnik ugyanis, hogy például az atomreaktorok fűtőanyagát önállóan tudja biztosítani az ország. Hasonlóképpen, gyakorlatilag biztosra lehet mondani, hogy a fűtésnél 60 százalékban használt földgáz kiváltása sem fog megtörténni. Igaz, ennél az energiahordozónál az elmúlt két évben markáns csökkenést láthattunk a fogyasztásban, amely kis mértékben idén tovább folytatódott. Amennyiben javulna a hazai lakásállomány energetikai szintje (például szigeteléseknek köszönhetően), akkor a fogyasztás tovább csökkenhetne. De a közelmúltban elfogadott Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepció is érdemben hozzájárulhat ehhez, hiszen annak megvalósulása esetén a következő évtizedben 1-1,2 milliárd köbméter földgázt lehetne geotermikus energiával kiváltani.

Mire gondolhatott akkor Orbán Viktor?

A fentiek szerint az ország energiafüggetlensége aligha valósul meg a következő nyolc évben, ugyanakkor a szakértők szerint az nem kizárt, hogy elektromos áramból a magyarországi erőművek annyit fognak termelni, ami a hazai fogyasztást lefedi.

Ahogy az a fenti ábrán is látszik, ettől jelenleg viszonylag távol vagyunk, így kulcskérdésnek számít, hogy Paks 2 üzembe tud-e állni a következő évtized elején, ahogy a megújuló energiatermelés is. Az atomerőmű kapcsán az engedélyezés, és a nyugat-európai beszállítók pontos köre továbbra is kérdéseket vet fel, így a magyar kormánytagok ambiciózus nyilatkozatai ellenére sincs garancia arra, hogy 2032-ben üzemelni fognak az új blokkok.

Sajnos a megújuló energia kapcsán is számos akadály látható. A kormány ugyanis nagyon sokáig kizárólag a napenergiát preferálta, ahol látványos eredmények születtek. Orbán Viktor a már idézett parlamenti beszédében kiemelte, hogy Magyarország a világon a harmadik helyen áll a napenergia arányát tekintve az áramtermelésben, ám eközben a rendszerfejlesztés nem tartott lépést a kis- és ipari méretű erőművek terjedésével. Ennek orvoslása ugyan elkezdődött, ám ez egy hosszabb folyamat lehet, már csak azért is, mert a tervek szerint további jelentős kapacitásnövelés szerepel a hazai energiastratégiában. Ugyanakkor az állami energiaipari óriás, az MVM vezetői az elmúlt időszakban többször is jelezték, hogy jelentős összeget (évről-évre 250 milliárd forintot) fordítanak ilyen célra, és ennek keretében az a céljuk, hogy a napelemes rendszerek által okozott feszültségingadozásokat csökkentsék, a naperőművek termelte villamosenergia-ciklikusságot kisimítsák.

A fogyasztás is fontos kérdés a függetlenségnél

A jelentős napelemes kapacitásnak köszönhetően egyébként mára eljutottunk odáig, hogy a napsütéses időszakokban kvázi túltermelés történik, emiatt pedig idén rekordszintet ért el az áramtőzsdén a nulla vagy negatív áras órák száma. Ez pedig felveti egyrészt azt, hogy kérdéses az új erőművek létesítésének megtérülése, másrészt az energiatárolás megoldásának kérdését is. Úgy tűnik, ezt a politikusok és a szabályzó szervezetek is felismerték, ám ezeknek a kérdéseknek a megoldása is hosszabb távú projekteknek tűnnek.

Bár a kormányzat megújuló energiás terveit az utóbbi időszakban a szakmai szervezetek finoman szólva sem fogadták egyértelműen pozitívan, számos területen várható előrelépés. A cikkünkben korábban említett geotermikus energia kapcsán a tervek szerint 2030-ra a mostani felhasználás kétszeresével számol az Energiaügyi Minisztérium.

Energetikai szempontból pozitívum az is, hogy a termelési és fogyasztási ciklikusság kisimítására kisebb vízierőművek építését is tervezi az MVM, a cégcsoport vezérigazgatója, Mátrai Károly a közelmúltban a Portfolio szakkonferenciáján arról beszélt, hogy a következő években 5-7 ilyen erőmű létesülhet. A megújulóenergia-termelésben ezek mellett nagyobb szerepe lehet a szélerőműveknek is. Korábban olyan szabályozás volt érvényben, amely alapján de facto nem lehetett új szélerőműveket építeni. A kormány tervei szerint a következő években megvalósuló fejlesztések révén egy fél atomerőműnek megfelelő 1-1,5 GW kapacitás jöhet ilyen módon létre.

A tervek alapján a kormányfő által megjelölt 2032-es időpontig jelentős kapacitások fognak kiépülni. Ahhoz ugyanakkor, hogy a magyarországi elektromosáram-termelés fedezze a fogyasztást, utóbbi növekedése is fontos. Nagy kérdés, hogy mostani helyzetben zsákutcának bizonyuló akkumulátorgyárak milyen ütemben terjednek, mint ahogy az is, hogy a kormány továbbra is kitart-e az energiaintenzív ipari üzemek idecsábítása mellett, vagy revidiálják ezt a stratégiát, és az ország adottságaihoz jobban illő befektetőket próbálnak megnyerni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!