Miközben mindenki arra figyelt, hogy mekkora pluszpénzt ígér a nyugdíjasoknak Orbán Viktor a mai bejelentésében, a miniszterelnök beszédéből az is kiderült, hogy a kormány szűk két hónap alatt érzékelhető mértékben emelte idei GDP-bővülési várakozását.
Az Idősek Tanácsa előtt közölte pár órával ezelőtt a kormányfő, hogy a nyugdíjasok 11 ezer forint kompenzációt kapnak még idén, továbbá 20 160 forint prémiumot. Előbbit a tervezettnél nagyobb infláció miatt, utóbbit pedig a 3,5 százalékot meghaladó növekedés magyaráz.
A mintegy 20 ezer forintból visszaszámolható (erre egy képletet ad meg a nyugdíjtörvény), hogy a kormány szerint mintegy 4,5 százalékkal bővülhet idén a gazdaság. Maga a miniszterelnök is beszélt erről ma, megemlítve, hogy óvatos becslések szerint akár 4,6 százalékos is lehet a bővülés mértéke.
Augusztus közepén ennél szerényebb növekedési kilátásokról beszélt a pénzügyminiszter. Varga Mihály az akkoriban közölt GDP-adat alapján mondta azt, hogy "óvatos becslés szerint 4 százalék helyett 4,2-4,3 százalékos lehet a növekedés idén".
Vagyis alig két hónap alatt javultak a kilátások a magyar kormány szerint, bár a prémium kiszámításának modelljében egy olyan számot vettek figyelembe, ami a lehető legoptimistább előrejelzésekben szerepel - amint azt Orbán Viktor is körülírta, mikor óvatos becslésekről beszélt. Ha a korábbi, 4,2-4,3 százalékkal számolunk, akkor mintegy 16 ezer forint prémium adódna átlagosan, a 4,5 százalék mellett pedig már 20 ezer.
Idén az első félévben 5,1 százalékkal nőtt a GDP, vagyis a második félévben 4 százalék körüli ütem már elég lenne, hogy kijöjjön az éves átlagos 4,5 százalék. Erről biztosat majd csak 2020 tavaszán fogunk tudni, akkor közli ugyanis a végleges számot a Központi Statisztikai Hivatal. Mindenesetre a világgazdaságból érkező aggasztó jelek - a kereskedelmi háború, a Brexit, de mindenekelőtt a német ipar befékezése - ellenére a kormány optimistább lett, mint volt pár héttel ezelőtt. Erre kétféle magyarázat adódik: az egyik szerint a kormány olyan információk birtokában van, melyek szerint a külső hatások az eddig gondoltnál kevésbé fékezik a magyar gazdaságot, és az itteni beruházások is lökést adnak a GDP-nek a második félévben. A másik magyarázat kevésbé gazdasági, mint inkább politikai alapú: a szóba jöhető legtöbb pénzt akarják odaadni a nyugdíjasoknak, ezért veszik figyelembe a lehető legoptimistább előrejelzést, és ezt még az önkormányzati választás előtt be akarták jelenteni.