3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hirtelen nagyon sokan mondanak hasonlókat a migráció kezeléséről Brüsszelben, mint Orbán Viktor. Csak éppen mást ünnepelnek a változás élharcosaként.

Gyorsan és érezhetően fordul az uniós közhangulat migrációs ügyben. A magyar kormány a keményebb fellépésre és a határok lezárására való törekvése, vagy éppenséggel a menedékre nem jogosultak kiutasítására, vagy az uniós határokon kívül kialakított hot spotok kialakítására vonatkozó korábbi javaslatai immár nem szentségtörésnek számítanak, hanem már-már többségi állásponttá kezdenek válni.

Hollandia Magyarországgal együtt kér felmentést a korábban, még egész más hangulatban elfogadott migrációs csomag végrehajtása alól, Németország határellenőrzést vezetett be, Lengyelország is közölte, hogy az uniós szabályozással ellentétben nem engedi be keleti határain a lengyel kormány szerint orosz destabilizációs kísérlet jegyében a határra szállított-engedett menedékkérőket.

Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek a a brüsszeli Magyar Házban 2024. október 17-én - ha jobban megnézzük, a miniszterelnök szavair a HírTV és az M1 volt igazán kíváncsi
Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek a a brüsszeli Magyar Házban 2024. október 17-én - ha jobban megnézzük, a miniszterelnök szavair a HírTV és az M1 volt igazán kíváncsi
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ez önmagában akár jó hír is lehetne a magyar miniszterelnök számára, csakhogy míg Orbán Viktor kemény támadásokat kapott ezekért a felvetésekért (és például a 200 millió eurós, a migrációval kapcsolatos szabályok megsértéséért kírótt, napi egymillió euróval emelkedő bírság eltörléséről sincs szó), addig a magyar kormányfő régi kritikusa és ellenfele, Donald Tusk lengyel miniszterelnök kis túlzással ünneplést kapott az uniós csúcson lépéseiért.

"Amit el akartam érni, elértem. Oroszországnak és Belarusznak, vagy bármelyik más országnak nem szabad engedni, hogy kihasználja értékeinket. A kivételes helyzetek megfelelő intézkedéseket kívánnak"

- jelentette ki a Politico brüsszeli hírlevele szerint Tusk a csütörtök este a 27 uniós tagállam vezetői által közösen elfogadott állásfoglalásról.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke - mindketten immár egyértelműen Orbán Viktor ellenfeleinek tekinthetők az uniós politikai színtéren - siettek beállni Tusk mögé, és a lengyel kormánnyal egyetértve hibrid támadásoknak minősítették Oroszország és Belarusz akcióit.

Amikor Von der Leyent arról kérdezték, hogy a nemzetközi joggal összeegyeztethető-e a menekültjog ilyen korlátozása, azt válaszolta, hogy igen, "amennyiben az intézkedések arányosak és ideiglenesek". Azaz: majd megoldjuk a jogi részét, Lengyelországnak nem kell aggódnia, hogy újra uniós eljárások indulnak ellene - ez volt az, amit Tusk mindenképpen el akart kerülni.

Nagyon úgy néz ki tehát, hogy miközben Orbán Viktor az uniós migrációs szabályozás élharcosának szerepében kívánt tetszelegni, kifogták a vitorlájából a szelet, és pont legnagyobb ellenfelei közül többen álltak a valóban az általa az elsők között, régóta követelt változások élére.

Reggelizni azért meghívták

A magyar miniszterelnök azzal vigasztalódhatott, hogy csütörtök reggel azért meghívást kapott arra az olasz küldöttség irodájában megtartott informális, egy reggeli keretében tartott egyeztetésre, amelyen Olaszország, Dánia, Hollandia (a szervezők), valamint Ausztria, Ciprus, Lengyelország, Csehország, Görögország, Málta, Szlovákia és Magyarország, valamint Von der Leyen vettek részt. Az eseményen előzetesen egyeztették a szereplők álláspontjaikat.

Nem sikerült a figyelem középpontjába kerülni migrációs ügyben: Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcs előtti migrációs egyeztetésen az olasz delegációs szobában Brüsszelben 2024. október 17-én  MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Nem sikerült a figyelem középpontjába kerülni migrációs ügyben: Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcs előtti migrációs egyeztetésen az olasz delegációs szobában Brüsszelben 2024. október 17-én MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Magyarország tehát bekerült ebbe a körbe, de azért itt is jól látható, hogy immár nem kezdeményezőként, hanem csak meghívottként jelenhetett meg Orbán Viktor, és a migrációs kérdés a Patrióták pártszövetség ügyéből átcsúszott a Meloni vezette Konzervatívok és Reformisták, sőt az Európai Néppárt ügyévé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!