6p

A Fitch Rating stabilnak értékeli a magyar strukturális mutatókat a többi „BBB” besorolású országhoz képest, de a következő évekre kevésbé optimista, mint a magyar kormány. Ezért a hitelminősítő a besoroláson nem változtatott, de a kilátást stabilra javította.

A Fitch Ratings péntek esti értékelése szerint a költségvetési és monetáris politikák közötti jobb összhang hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok jelentős csökkenéséhez, beleértve az infláció erőteljes csökkenését és a folyó fizetési mérleg többletének visszatérését. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fenntartotta a szigorú monetáris politikai irányvonalat, míg a kormány lépéseket tett az elsődleges hiány 2023 óta tartó csökkentésére – emelik ki.

A hitelminősítő úgy látja, a 2026-os parlamenti választások előtt továbbra is bizonytalanság övezi a kormány politikai kombinációját, de a Fitch óvatos makrogazdasági és költségvetési előrejelzései a politikai prioritások és a pénzügyi piaci volatilitás kockázatainak csökkentése közötti egyensúlyt feltételezik. Előrejelzésük tartalmazza azt a véleményüket is, hogy politikai megfontolások továbbra is korlátozni fogják Magyarország teljes körű hozzáférését az uniós forrásokhoz.

Javult az összhang a kormány és a jegybank között
Javult az összhang a kormány és a jegybank között
Fotó: Facebook / Varga Mihály

Hangsúlyozzák, az MNB fokozatosan kivezette a nem konvencionális politikát, és 2022 óta viszonylag szigorú monetáris feltételeket tart fenn. Az irányadó kamatlábat 6,5 százalékra csökkentette, miközben a piaci hangulat romlása miatt a kamatcsökkentések üteme 24 második félévében lelassult. A Fitch várakozásai szerint az MNB a nemrég kinevezett Varga pénzügyminiszter vezetésével – a belföldi árdinamika és a megnövekedett külső bizonytalanság miatt – folytatni fogja az óvatos monetáris lazítást, és 2025 végére 5,25 százalékra prognosztizálja az irányadó kamatlábat.

Az infláció a 2023. januári 26,2 százalékos csúcsról 2024 októberére 3,4 százalékra csökkent, mivel az energia- és élelmiszerár-sokkok hatása mérséklődött, és a monetáris politika továbbra is restriktív maradt. A feszes munkaerőpiac és egyes szolgáltatások visszamenőleges átárazása a maginfláció és a szolgáltatási infláció az irányadó érték felett tartotta a pénzromlás ütemét. A bevezetett adóváltozások és a várható árfolyamnyomás 2025-ben némileg felfelé nyomhatja az inflációt. A Fitch előrejelzése szerint az átlagos infláció 2024-ben 3,7 százalék lesz, majd 2026-ban 3,4 százalékra csökken, ami még mindig kissé meghaladja a 3 százalék körüli, a versenytársak által prognosztizált mediánt.

A Fitch előrejelzése szerint a költségvetési elsődleges egyenleg jelentős javulása – a 2023-as 2 százalékos GDP-arányos hiányról 2024-ben 0,2 százalékos többletre – az előrejelzési fennmarad. E forgatókönyv szerint a költségvetési hiány a 2023-as 6,7 százalékról 2024-ben 4,8 százalékra csökken (szemben a kormány 4,5 százalékos céljával). A kamatkiadások várható csökkenése támogatni fogja a költségvetési hiány további csökkenését 4,2 százalékra 2025-ben és 3,7 százalékra 2026-ban. A kormány előrejelzéséhez képest valamivel magasabb hiány tükrözi a viszonylag gyengébb gazdasági növekedésre és a kiadások némi növekedésére vonatkozó várakozásunkat a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások előtt.

A Fitch bízik abban, hogy az GDP-arányos adósság mérsékelten csökkenő pályára áll – a 2024-re prognosztizált 74,9 százalékról –, ami a kiegyensúlyozott elsődleges pozícióhoz való visszatérésnek és a szilárd nominális GDP-növekedésnek köszönhető. A 2026 végi 72,2 százalékos érték a járvány előtti szint felett lesz az előrejelzett 59,1 százalékos „BBB” mediánhoz képest, de arra számítunk, hogy középtávon fokozatos csökkenést tart majd fenn. A hitelminősítő arra számít, hogy a kamatkiadások és bevételek arány 2024-ben 11,7 százalékon tetőzik, majd 2026-ra a lakossági értékpapírok átárazódásával és a monetáris lazítással összhangban 8,4 százalékra csökken.

A Fitch előrejelzése szerint az áruforgalmi egyenleg javulása miatt a folyó fizetési mérleg a 2023-as 0,8 százalékról 2024-re a GDP 2,2 százalékára, a 2022-es 8,3 százalékos hiányról pedig 2024-re a GDP 2,2 százalékára bővül. Az új termelési létesítmények a a jövő év második felétől növelni fogják az exportkapacitást, de ezt részben ellensúlyozni fogja a megnövekedett importtevékenység, ami az importintenzív közvetlen külföldi tőkebefektetések erőteljes beáramlását és a várható gazdasági fellendülést tükrözi. Úgy látjuk, hogy a tőketöbblet 2024-2026-ban mérséklődik, összhangban a várható uniós források beáramlásával, míg a nettó közvetlen külföldi tőkebefektetések szilárdak maradnak, ami az autó- és akkumulátoriparban tett új kötelezettségvállalásokat tükrözi.

Magyarország besorolását a „BBB” kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók támasztják alá – áll az értékelésben. Magyarország versenyképes célország a közvetlen külföldi befektetések számára, különösen az autóiparban és az akkumulátor-ágazatban, és az elmúlt években a befektetések táplálták a növekedést. Ezeket az erősségeket ellensúlyozza a versenytársakhoz képest magas államadósság, az unortodox politikai lépések és a kormányzási mutatók romlása az elmúlt években, amelyek a „BBB” mediánhoz közelítenek – vélik.

A magyar gazdaság teljesítménye 2024-ben továbbra is alulteljesített, mivel a beruházások visszaesése tovább mélyült, és a magánfogyasztás csak fokozatosan kezdett helyreállni. A Fitch várakozásai szerint a reál-GDP növekedése 2024-ben mindössze 0,4 százalék lesz, majd 2025-ben 2,5 százalékra javul. Várakozásaink szerint a magánfogyasztás jövőre gyorsulni fog, tekintettel a megtakarítások magas szintjére és a szilárd reálbér-növekedésre. A beruházási tevékenységnek kedvezhet az erősebb külső kereslet, ami javítja az exportorientált feldolgozóipar kilátásait.

Az új termelési kapacitások várhatóan 25 második félévében kezdik meg működésüket, ami fellendíti a magyar exportteljesítményt. Úgy látjuk, hogy a GDP növekedése a beruházások és az export javulásának köszönhetően 2026-ra 3,5 százalékra gyorsul. A Németországgal folytatott kereskedelemnek és az autóipari ágazatnak való nagyfokú kitettség miatt Magyarország sérülékenyebb a német gazdaság esetlegesen elhúzódó stagnálásával és az Egyesült Államok esetleges magasabb importvámjaival szemben – mutat rá a Fitch.

A Moody’s a múlt héten épp a Fitchcsel ellentétes lépést tett, stabilról negatívra rontotta az ország adósbesorolását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!