Az Európai Bizottság által a tagállamoknak beterjesztett terv szerint a tagállamoknak fokozatosan, 6-8 hónapon belül le kell állítaniuk az olajimportot Oroszországból Magyarország és Szlovákia kivételével – ez a két tagállam az orosz olajtól való nagyfokú függősége miatt 2023 végéig folytathatja az importot, adták hírül nemzetközi hírügynökségek uniós diplomatákra hivatkozva.
A Bizottság tervei szerint nyersolaj esetében hat, olajtermékek esetében nyolc hónap múlva lépne érvénybe az importtilalom. Szerepet játszik majd az is, hogy az olaj vezetéken vagy hajón érkezik-e.
Az olajembargó az Oroszország elleni hatodik uniós szankciós csomag része, amely emellett új büntető-intézkedéseket tartalmaz orosz vállalatok, köztük a legnagyobb orosz bank, a Sberbank ellen. Egyúttal újabb orosz bankokat tiltanak ki a nemzetközi Swift-rendszerből.
A Bizottság döntését az olajembargóról ma vitatják majd meg az uniós tagállamok nagykövetei. A szankciók életbe lépéséhez az Európai Tanács, ezen belül pedig az összes tagállam jóváhagyása szükséges.
FRISSÍTÉS:
A fentiekkel összhangban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ma az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban bejelentette, hogy a Bizottság az Oroszországból származó kőolaj importjának fokozatos tilalmát javasolja. Az EU hat hónapon belül szeretné fokozatosan megszüntetni az oroszországi kőolajbehozatalt, az év végére pedig a finomított olajtermékek importját is. Elmondása szerint gondoskodni fognak arról, hogy az orosz olajat rendezett módon vonják ki az uniós piacról, valamint alternatív szállítási útvonalakat fognak biztosítani, írta az MTI.
Laptársunk, a Privátbankár.hu uniós olajembargóról szóló háttéranyagát itt olvashatják.