4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország Európa legnagyobb atomerőművét használja bázisként fegyverek tárolására. – Esti összefoglaló az orosz-ukrán háború 143. napján.

  • Oroszország Európa legnagyobb atomerőművét használja bázisként fegyverek – köztük rakétarendszerek – tárolására és a környező ukrajnai területek bombázására – közölte a kijevi nukleáris ügynökség egyik tisztviselője. A zaporizzsjai atomerőműben rendkívül feszült a helyzet, akár 500 orosz katona is ellenőrizheti az erőművet – jelentette az AFP. A megszállók ide telepítik a fegyverzetüket, beleértve a rakétarendszereket is, amelyekről már a Dnyipro folyó túlpartját és Nikopol területét is lövik – mondta Pedro Kotin az ukrán állami nukleáris ügynökség, az Energoatom elnöke. A délnyugat-ukrajnai atomerőmű a moszkvai invázió első hetei óta orosz ellenőrzés alatt áll, bár továbbra is ukrán személyzet működteti.

Füst száll fel a fekete-tengeri kikötőváros, Odessza felett egy orosz tüzérségi támadást követően 2022. július 16-án. MTI/AP/Nina Lyashonok
Füst száll fel a fekete-tengeri kikötőváros, Odessza felett egy orosz tüzérségi támadást követően 2022. július 16-án. MTI/AP/Nina Lyashonok

  • Erői átcsoportosítása után Oroszország újrakezdte a támadásokat Kelet-Ukrajnában – közölte az ukrán vezérkar szombaton. A harcok egyelőre kisebb kiterjedésűek. A washingtoni Hadtudományi Intézet (ISW) katonai szakértői megerősítették az értesülést, rámutatva: ha valóban vége a szünetnek, akkor az oroszok a következő 72 órában valószínűleg fokozzák a támadásokat. Az oroszok Szeverodonyeck és Liszicsanszk elfoglalása után iktattak be "operatív szünetet".
  • Dnyipróban a hatóságok adatai szerint legalább hárman meghaltak és tizenöten megsebesültek a péntek esti rakétacsapásokban. Kremencsukban is lövedékek csapódtak be, Odesszát szombaton szintén bombázták.
  • A Fehér Ház szerint orosz tisztségviselők jártak Iránban, hogy megtekintsék a fegyverekkel is felszerelhető drónokat az ország középső részén található Kásán légi támaszponton - írta közleményében Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó. A Fehér Ház szerint a látogatásokra június 8-án és július 15-én került sor. Washington műholdfelvételeket is közzétett arról, hogy a Sahed-191 és a Sahed-129 drónok bemutatórepülést hajtanak végre a támaszponton, miközben egy orosz delegáció repülőgépe a helyszínen tartózkodott. Sullivan a hét elején elmondta: az Egyesült Államok úgy tudja, hogy Irán több száz drónt küldhet Oroszországnak, köztük olyanokat, amelyek fegyverrel is felszerelhetők. Washington információi alapján Irán már július közepétől megkezdheti az orosz erők kiképzését ezeknek a drónoknak a használatára. Hosszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter pénteken biztosította Ukrajnát, hogy a teheráni vezetés nem fog drónokat szállítani Oroszországnak. Egyúttal megismételte: az iszlám köztársaság az ukrajnai háború diplomáciai megoldásának híve.
  • A Gazprom orosz energiakonszern arra kérte a Siemens német energiavállalatot, hogy készítse elő az Északi Áramlat 1 gázvezeték Kanadában megjavított turbinájának Oroszországba szállítását – közölte az orosz cég szombaton. A Gazprom július 15-én azzal a hivatalos kéréssel fordult a Siemenshez, hogy készítse elő azokat a dokumentumokat, amelyek a jelenlegi kanadai és európai uniós szankciós szabályozás figyelembe vételével lehetővé teszik, hogy az Északi Áramlat 1 számára létfontosságú portovajai kompresszorállomás gázturbináját kivigyék Oroszországba - írta a Gazprom szombaton.
  • Június óta a Gazprom jelentősen csökkentette az Északi Áramlaton át Európába érkező földgáz mennyiségét, majd le is állította a szállítást. A lépést a Kanadában javított turbina kiesésével indokolta. Az ukrajnai háború miatt életbe léptetett nemzetközi szankciók miatt Kanada vonakodott visszaadni a turbinát Oroszországnak. Végül úgy döntött, hogy Németországnak adja át a megjavított készüléket. Az Északi Áramlatot hétfőtől karbantartás miatt leállították. A munkák július 21-ig tartanak, azonban több nyugati politikus, köztük például Emmanuel Macron francia államfő jelezte: aggódik, hogy az oroszok nem fogják újraindítani a gázszállítást.

(via The Guardian, MTI, AP, dpa, AFP)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!